Do čeho se Rusko zapletlo? Ministr mluví o hyenismu a terorismu

"Poslední čtyři měsíce ukrajinský národ bojoval za svobodu, nezávislost a evropské směřování ve válce rozpoutané Ruskem podporovanými teroristy a jejich komplici," píše ve svém komentáři pro server CNN ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Kimkin. Tvrdě v něm napadl Rusko za údajnou podporu "teroristů" na Ukrajině.

Ilustrační foto

"Ukrajinská armáda utrpěla těžké ztráty v bitvách s teroristy vyzbrojenými nejnovějšími ruskými zbraněmi. Viděli jsme zprávy o proruských hrdlořezech střílejících ženy a děti, což cynicky nazývají 'ochranou ruskojazyčného obyvatelstva'," píše Kimkin.

"Cena, kterou platíme za navrácení míru do regionů Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny, je příliš vysoká. Ukrajinský prezident Petr Porošenko navrhl decentralizaci moci jakožto součást svého mírového plánu. To by znamenalo více svobody, ekonomické autonomie a více příležitostí užívání místního jazyka v každém regionu," tvrdí politik.

Ukrajinská armáda prý šetří civilisty, Rusko podporuje teroristy

"Ukrajina demonstrovala své hluboké odhodlání vyřešit krizi prostřednictvím vyjednávání a kompromisů. Naše ozbrojené síly ukázaly mimořádnou zdrženlivost v průběhu svých vojenských operací s cílem zamezit obětem ze strany mírumilovných civilistů a zabránit destrukci jejich měst a vesnic. Naše jednostranně vyhlášené příměří v zóně konfliktu trvalo od 20. června do 30. června, za tu dobu bylo 27 ukrajinských vojáků ze všech částí Ukrajiny zabito bandity," prohlašuje ministr.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Věříme, že 17. července teroristé vystřelili na Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines a utnuli životy téměř tří set lidí. Bylo to tragické probuzení pro celý svět. V tem moment ruští vývozci terorismu přinesli tragédii a slzy lidem na celé planetě - od Nizozemska po Austrálii," uvádí komentář.

"Ukrajinci, dobře si vědomi hořkosti ztráty, upřímně soucítí s rodinami zesnulých. Naše vláda provede spolu s týmem mezinárodních expertů podrobné vyšetření okolností tohoto hyenistického teroristického činu. Existují nevyvratitelné důkazy, že letadlo bylo sestřeleno protiletadlovým systémem, který přijel z Ruska," deklaruje jednostranně Kimkin.

"Poprvé od roku 1983, kdy sovětská stíhačka úmyslně sestřelila jihokorejský Boeing 747, je Rusko zapleteno do tak strašlivé tragédie. Pamatujeme si, že objektivní vyšetření této katastrofy bylo možné až o 10 let později, po kolapsu SSSR. Neradi bychom čekali tak dlouho na to, abychom zjistili pravdu o tragédii letu MH17. Viníci musí být každopádně přísně potrestáni," vyzývá ministr.

Kyjevská vláda údajně chce mír a respektování práva

"Povzbuzuje nás rostoucí porozumění Západu i Východu, že na východě Ukrajiny dochází k terorismu. Zatímco američtí senátoři a ministři Evropské unie považují samozvanou Doněckou lidovou republiku a její luhanské dvojče za teroristické organizace, očekáváme, že Rusko zastaví svou podporu těmto teroristům. Jelikož většinu z nich tvoří ruští občané a 'bývalí' důstojníci bezpečnostních složek, rovněž vyzýváme Moskvu, aby je stáhla z Ukrajiny. Musí odejít domů," vyzývá politik.

"Ruské sponzorování terorismu na Ukrajině bohatě demonstruje, že v 21. století každý regionální konflikt nevyhnutelně představuje hrozbu pro globální bezpečnost. Mezinárodní i vnitrostátní terorismus, stejně jako neregulovaný export konvenčních technologicky vyspělých zbraní, nebere ohled na státní hranice, národní suverenitu či lidské životy," deklaruje komentář.

"Ukrajina konstantně podporuje nejen mezinárodní kontrolu jaderných zbraní, ale dnes také usilujeme o vytvoření univerzálních mechanismů pro kontrolu konvenčních zbraní. Usilujeme o svět založený na respektu mezinárodního práva a důvěry mezi národy," uzavírá Kimkin.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 09:33 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Johnson nabídl Macronovi urovnání diplomatické krize

24.09.2021 15:45 Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu…

Norsko ruší od soboty většinu restrikcí spojených s koronavirem

24.09.2021 15:40 Aktualizováno Norsko od sobotních 16:00 zruší většinu restrikcí spojených s pandemií covidu-19. Podle světových…

Volební komise potvrdila ústavní většinu Jednotného Ruska po volbách do…

24.09.2021 14:28 Strana blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi Jednotné Rusko si po volbách do Státní dumy, dolní…

Některé čerpací stanice v Británii zavřely. Nemá kdo dovézt pohonné hmoty

24.09.2021 14:17 Aktualizováno V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty…

Související:

Právě se děje

reklama