Aféra kolem Cummingse nekončí. Johnson věc nevysvětlil, poradce se hájil sám

Kroky britské vlády v souvislosti s koronavirovou krizí v těchto dnech opět pobouřily komentátory na obou stranách politického spektra. Po nedávné smršti kritiky kolem relativně pomalého testování potenciálních nakažených je nyní důvodem reakce premiéra Borise Johnsona na počínání jeho poradce Dominica Cummingse, který v čase přísné karantény cestoval přes celou Anglii se svým synem a manželkou nejspíše nakaženou koronavirem.

Boris Johnson
doporučujeme

Konzervativní předseda vlády na nedělní tiskové konferenci odmítl zodpovědět vícero klíčových otázek a podle médií tak aféra rozhodně nekončí.

"Žádná omluva, žádné vysvětlení", tak na dnešní titulní stránce shrnul dosavadní přístup vlády deník The Guardian. Ten je často k současné vládě kritičtější než jiné listy, dnes se ovšem k hlasům volajícím po odchodu Cummingse z premiérské kanceláře přidal i pravicový bulvár Daily Mail. "Copak si (Johnson a Cummings) myslí, že jsme hlupáci?" ptá se deník ve svém editorialu. "Pro dobro vlády a celé země musí pan Cummings rezignovat. Nebo jej premiér musí vyhodit," píše Daily Mail.

Například deník The Times na věc pohlíží jinak, i jeho redakční komentář ale kritizuje komunikační strategii kabinetu. Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové nedělní tisková konference Johnsona "rozhodně nebyla pokusem poskytnout veřejnosti úplné informace".

"Předseda vlády místo toho přišel s jedinou obecnou odpovědí: že on sám s panem Cummingsem mluvil o tom, proč během své izolace udělal, co udělal, a že to je postačující," píše Kuenssbergová. "Podařilo se premiérovi dnes (v neděli) tuhle šlamastyku ukončit? Ani omylem," uzavírá svůj komentář.

Ona "šlamastyka" začala pátečním zjištěním reportérů The Guardian a Daily Mirror, že Cummings na konci března odjel se svojí ženou a dítětem z Londýna na sídlo svých rodičů ve více než 400 kilometrů vzdáleném hrabství Durham. Manželka kontroverzního Johnsonova poradce se přitom v té době potýkala se symptomy covidu-19 a na celou rodinu se tak vztahoval téměř kategorický pokyn zůstat 14 dní v izolaci.

Jak připomněla BBC, oficiální pravidla karantény uznávají, že "pokud žijete s dítětem... je nám jasné, že ne všechna tato opatření budou možná". Cummings uvedl, že na sever Anglie odjel kvůli obavám o péči o svého syna, s manželkou a dítětem údajně na farmě rodičů pobývali odděleně od zbytku rodiny. Johnson svého klíčového spojence plně podpořil, neodpověděl však na řadu zásadních otázek a nevyjádřil se ani k čerstvým obviněním tisku ohledně následných Cummingsových přesunů.

Samotný Cummings dnes své počínání před novináři obhajoval a ani z jeho úst nezazněla slova omluvy. Naopak řekl, že svého počínání nelituje. "Udělal jsem, co jsem považoval za správné," řekl poradce na tiskové konferenci, kterou prý svolal na žádost premiéra. "Myslím, že jsem se za těchto okolností vlastně choval uvážlivě," citovala ho agentura Reuters.

Cummings vysvětlil, že měl obavy z případného vážného onemocnění své ženy a sebe, protože v Londýně neměli nikoho, kdo by se postaral o jejich čtyřleté dítě. Nejlepší možností se mu tak jevila jízda na odlehlou chatu na farmě jeho otce, kde se mu zdálo být bezpečno. Na cestě do Durhamu prý nezastavoval. Na chatě pak Cummings onemocněl a jeho syn dokonce musel do nemocnice. Sám však nikdy nebyl testován na koronavirus.

Cummings připustil, že Johnsonovi o své cestě předem neřekl a že mu měl zavolat. Připustil, že se dopustil chyb a měl cestu vysvětlit dříve. Není prý překvapen, že se na něj mnoho lidí hněvá, ale doufá, že po dnešním vysvětlení si lidé uvědomí, že byl ve složité situaci. Mnohé z tohoto hněvu je však podle něj založeno na nepravdivých informacích v médiích.

Podle opozice vývoj ukazuje, že pravidla karantény nejsou pro všechny stejná. Množí se výpovědi lidí, kteří se během posledních týdnů v těžkých rodinných situacích rozhodli držet ducha vládních nařízení, přičemž sílí obavy, že odteď už občané tak obětaví nebudou. Závěr, že politická bouře jen tak nepomine, pak podporuje i to, že kritika zdaleka nezaznívá jen od médií a opozičních politiků. Ať už v zákulisí nebo veřejně vyjadřují výhrady i zástupci Konzervativní strany, jejíž poslanci jsou podle médií pod palbou zpráv od rozhněvaných voličů.

"(Je to) Totální průser," citoval web Politico zprávu od jistého konzervativního poslance. "Můžete ztratit popularitu, ale nemůžete ztratit důvěru. Tohle není kauza 'bubliny'. Je to na titulní stránce všech deníků, odvádí to pozornost od toho, co by vláda měla dělat," řekl zase The Times nejmenovaný člen kabinetu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změní koronavirus ekonomii od základů? Ekonom z Cambridge nabádá k akci

07.07.2020 01:10 Aktualizováno NÁZOR - Konvenční ekonomické teorie nemají příliš co nabídnout, tvrdí Jonathan Aldred v komentáři…

Velká Británie uvalila sankce na porušovatele lidských práv ve světě

07.07.2020 00:31 Aktualizováno Británie uvalila sankce na bezmála 50 lidí obviněných z porušování lidských práv ve světě. Většina…

Vytyčené cíle v boji proti AIDS se podle OSN nedaří naplňovat

06.07.2020 18:21 Světovému společenství se nedaří plnit vlastní cíle v boji proti viru HIV i nemoci AIDS. Za loňský…

Vědci teorii exředitele MI6 odmítli. Spekulativní studie o vzniku covidu…

06.07.2020 14:46 Po šesti měsících, kdy byl virus SARS-CoV-2 poprvé detekován se otázka jeho původu stala hlavním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy