Agentuře OSN chybějí finance, v ohrožení jsou miliony uprchlíků

Miliony běženců po celém světě i komunity, které jim nabízejí pomoc, čelí kritickému podfinancování. Tvrdí to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Koronavirus a s ním spojená opatření proti jeho šíření vyostřil stávající humanitární problémy, na zvyšující se potřeby přesídlených lidí je ale zároveň kvůli pandemii obtížnější reagovat.

Nedostatek finančních zdrojů by mohl mít vliv na pozastavení základních služeb uprchlíkům, jako jsou životně důležité programy zaměřené na přístup k přístřeší, vodě, zdravotní asistenci nebo hygienickému zázemí a mnoho dalších, upozornil úřad.

UNHCR podle dnes zveřejněné zprávy zatím obdržel pouze 49 procent z 9,1 miliardy dolarů (téměř 205 miliard Kč), které letos potřebuje na pokrytí svých programů po celém světě. Organizace upozorňuje, že nedostatek financí má nejničivější následky v chudých zemích, kde pandemie narušila ekonomickou rovnováhu, zvýšila míru vnitřní migrace a ztížila možnosti získání azylu.

Zpráva zdůrazňuje, že organizaci se nedostává financí zejména na provoz programů zaměřených na uprchlíky z Afghánistánu, Burundi, Středoafrické republiky, Iráku, Konžské demokratické republiky, Somálska, Jižního Súdánu, Sýrie, Venezuely a běženců, kteří se vydávají na cestu přes Středozemní moře.

UNHCR uvádí, že pokud se nepodaří sehnat potřebné finance, bude muset omezit či pozastavit mnoho svých aktivit. To se týká například pomoci v zimním období zaměřené na lidi přesídlené uvnitř Sýrie a na syrské uprchlíky v okolních zemích. Tato asistence zahrnuje finanční pomoc kvůli zvýšeným nákladům například za topení a dodávky potřebných věcí specifických pro zimu, třeba přikrývky.

Zpráva rovněž konstatuje, že v tomto měsíci bude muset UNHCR omezit pomoc venezuelským rodinám v komunitách v Argentině, Chile, Kolumbii a Ekvádoru, kterým poskytuje finanční pomoc na urgentní výdaje nebo základní potřeby.

Další programy už byly pozastaveny či zredukovány. Například v zařízeních pro uprchlíky z Jižního Súdánu v sousední Ugandě byly omezeny programy psychologické pomoci nebo projekty zabývající se ochranou dětí. Nedostatek financí si také vynutil přerušení několika projektů v nestabilní východní části Konžské demokratické republiky. UNHCR tak musel zastavit poskytování provizorních přístřešků rodinám vyhnaných z domovů v provincii Jižní Kivu nebo plánovanou výstavbu školy pro konžské uprchlické děti v Burundi a Zambii.

Související

Více souvisejících

OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy