AI: Romové a další menšiny jsou více postiženy omezeními kvůli koronaviru

Menšiny jako Romové jsou častěji a více zasaženy opatřeními proti koronavirové nákaze. Upozornila na to ve své dnešní zprávě mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Menšiny se podle ní stávají nepoměrně častěji terčem násilí, diskriminujících osobních kontrol, karanténních opatření či pokut.

Romové na Slovensku
doporučujeme

Aktivisté sledovali situaci ve 12 evropských zemích. Zpráva AI poukazuje mimo jiné na incidenty na Slovensku, v Británii, Francii, Španělsku, Itálii, Belgii a v několika zemích jihovýchodní Evropy. Pracovníci AI přitom vycházeli ze zpráv v médiích a informací místních organizací na ochranu lidských práv v období od března do června.

Zejména Romové a další menšiny a uprchlíci jsou nadprůměrně vystaveni tvrdým opatřením. AI kritizuje mimo jiní nucené karantény několika romských osad v Bulharsku či na Slovensku.

Organizace upozorňuje, že na Slovensku úřady uzavřely do povinné karantény pod dohledem policie a armády pět romských osad s argumentem, že je to nezbytné, pokud se má předejít šíření covidu-19. "Toto opatření bylo zavedeno v kontextu pokračujících obvinění z diskriminačního použití policejní síly proti Romům," konstatuje Amnesty International.

Vůči lidem vracejícím se z míst s vysokými počty nákazy, jako byla Itálie, úřady neuplatňovaly stejně přísná opatření jako vůči romským komunitám, na něž byly uvalovány hromadné karantény, cituje agentura Reuters zástupkyni AI Barboru Černušákovou. Vysvětlení takového postupu v případě Romů podle ní spočívalo v tom, že žijí ve velkých rodinách a nemají disciplinu. "Přišli s myšlenkou, že Romové jsou nějakým způsobem zdrojem infekce. To ukazuje velmi jasně, že tu je velmi silný předsudek," řekla Černušáková.

Ve francouzském departementu Seine-Saint-Denis severně od Paříže, kde žije mnoho přistěhovalců, byly peněžní pokuty třikrát vyšší než v jiných částech Francie, zjistila také mimo jiné AI. V Belgii zase zaznamenali aktivisté od poloviny března do konce května více než stovku obvinění vůči policistům kvůli nevhodnému postupu policie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Severní Makedonii našli v kamionu 211 migrantů, mezi nimi 63 dětí

07.07.2020 18:36 Kamion plný migrantů, včetně více než šesti desítek dětí, jedoucí od řeckých hranic zastavili v…

Pečovatele pobouřil výrok premiéra Johnsona o epidemii v domovech

07.07.2020 18:00 Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní…

V Rusku zadrželi poradce šéfa Roskosmosu, je podezřelý ze špionáže

07.07.2020 16:25 Aktualizováno V Rusku byl dnes kvůli podezření ze špionáže zadržen poradce generálního ředitele vesmírné agentury…

Británie uvalila sankce kvůli smrti Magnitského, Rusko hrozí odvetou

07.07.2020 14:18 Rusko odpoví Británii na zavedení sankcí v míře, která bude odpovídat ruským zájmům, oznámil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy