Američan Whelan je v ruském vězení mučen? Obvinil dozorce z napadení, soud ho odbyl

Občan čtyř západních států, včetně USA, Paul Whelan, který od prosince čeká v ruské vazbě na proces, v němž je obviněn ze špionáže, si novinářům postěžoval, že ho zranili dozorci. Soud mu dnes vazbu o dva další měsíce prodloužil, informovaly tiskové agentury.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Paul Whelan
doporučujeme

"Byl jsem ve věznici zraněn..., věznice vám to ale nechce říci," naznačil podle AFP Whelan novinářům při řízení, které se dnes konalo před soudem v moskevské věznici Lefortovo. "Můžete vidět, jak se mnou zacházejí," křikl, když ho s pouty na rukou do soudní síně přiváděli dva maskovaní policisté.

Viditelně pobledlý muž rovněž řekl, že má velké bolesti kvůli zranění, které mu ve věznici způsobili dozorci. Zároveň obvinil vězeňskou správu, že mu odmítla poskytnout lékařské ošetření. Nicméně neupřesnil, jaký druh zranění utrpěl.

Whelan, který má kromě amerického také britské, irské a kanadské občanství, při líčení prohlásil, že kvůli bolesti není schopen se hájit. Proto byla k soudu přivolána ambulance. Po prohlídce lékařem ale soudce konstatoval, že obviněného není nutné hospitalizovat.

"Nic jsem neudělal, nebyl spáchán žádný zločin," řekl Whelan novinářům poté, co bylo oznámeno rozhodnutí soudu o prodloužení vazby.

Bývalého příslušníka americké námořní pěchoty Whelana zatkli loni v prosinci agenti ruské tajné služby v moskevském hotelu Metropol, když mu údajně jeden ruský občan předal jména spolupracovníků ruských tajných služeb. V lednu pak byl obviněn ze špionáže, za což mu v Rusku hrozí až dvacetileté vězení.

Whelan, který se narodil v Kanadě, byl šéfem bezpečnostní služby společnosti BorgWarner Group, výrobce automobilových součástek se sídlem poblíž Detroitu. Do Moskvy podle vyjádření rodiny cestoval kvůli sňatku bývalého kolegy z námořní pěchoty s Ruskou.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozroste se EU o Albánii a Severní Makedonii? Tusk vyzval k jednání

17.09.2019 19:36 Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vyzval členské státy Evropské unie, aby podpořily zahájení…

USA a Bělorusko našly společnou řeč, vztahy se vrací do normálu

17.09.2019 16:55 Spojené státy a Bělorusko se dohodly na obnově vzájemného diplomatického zastoupení na úrovni…

V ruské laboratoři došlo k explozi plynu. Byly v ní vzorky smrtících virů

17.09.2019 16:45 Exploze plynu v ruské laboratoři poškodila centrum se vzorky nebezpečných virů. Ruské úřady tvrdí,…

Motiv útočníka na mešitu v Oslu byl podle policie rasistický

17.09.2019 16:07 Motiv muže, který na počátku srpna vtrhl do mešity poblíž Osla a začal střílet, byl rasistický. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama