Amnestie kvůli pandemii. V Evropě se dostalo dřív na svobodu přes 120 tisíc vězňů

V průměru pět procent svých vězňů propustily členské státy Rady Evropy (RE) z věznic, aby předešly šíření koronaviru. Díky tomuto preventivnímu opatření se na svobodu ve 43 evropských zemích předčasně dostalo přes 122.000 trestanců. Vyplývá to ze studie SPACE I, kterou dnes RE zveřejnila. Řada evropských věznic je ale dál přeplněná. Nejhorší situace je nadál v Turecku, Česko je deváté.

Ze 43 evropských zemí, které se do studie SPACE I zapojily, se jich dvě desítky do 15. dubna rozhodly propustit odsouzence z věznic, aby zabránily šíření koronaviru v nápravných zařízeních. Česko ani Slovensko mezi nimi nebyly. Vyjma zemí s počtem obyvatel nižším než půl milionu se nejvyšší podíl vězňů dostal předčasně na svobodu v Turecku (35 procent) a na Kypru a ve Slovinsku (16 procent).

Čtyři členské země RE, které na počátku roku měly věznice přeplněné, do 15. dubna výrazně snížily počet vězněných trestanců (Kypr, Itálie, Francie a Slovinsko). Deset zemí, které měly 1. ledna více než sto vězňů na sto míst ve věznicích, mělo ale věznice přeplněné navzdory pandemii i v polovině dubna. Kromě Turecka na prvním, Rumunska na druhém, Řecka na třetím a Maďarska na čtvrtém místě mezi nimi bylo na devátém místě i Česko následované Rakouskem.

Studie SPACE II, kterou pro Radu Evropy provedli výzkumníci z Univerzity v Lausanne, se zabývala alternativními tresty, při kterých trestanci nekončí ve věznicích. Podle ní se v Evropě tyto tresty využívají stále častěji. Na konci ledna byly v 32 členských zemích RE, které poskytly data, asi dva miliony lidí, kterým soudy uložily alternativní tresty. Patří mezi ně domácí vězení, nošení elektrického náramku, obecně prospěšné práce, ochranná léčba či propuštění na podmínku.

Trestanců s alternativními tresty přibylo mezi roky 2018 a 2019 téměř osm procent. Na konci letošního ledna si alternativní trest odpykávalo v Evropě v průměru 155 lidí na 100.000 obyvatel, zatímco ve věznicích bylo 105 lidí na 100.000 obyvatel.

Ve srovnání počtu odsouzených, kteří dostali alternativní tresty, a těch, kteří skončili za mřížemi, se Česko podle studie řadí mezi ty země, jež mají obě kategorie vysoké. Podle studie SPACE II má na 100.000 obyvatel více než 225 lidí s alternativními tresty a zhruba 203 trestanců ve věznicích. V této kategorii je spolu s ním Rusko, Litva a Turecko. Na opačné straně žebříčku s nízkým počtem lidí v obou kategoriích trestů je například Norsko, Švýcarsko či Finsko.

Rada Evropy vznikla v roce 1949 a je založena na mezivládní spolupráci 47 zemí. Zabývá se ochranou lidských práv, usiluje o posilování demokracie a principů právního státu. Rada Evropy není součástí Evropské unie.

Související

Více souvisejících

Věznice evropa

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktuální počasí: Silný vítr doprovodí studenou frontu, platí výstraha

Velikonoce má podle předpovědi doprovázet velmi teplé počasí, ve čtvrtek jim ale bude předcházet přechod studené fronty přes Česko. Meteorologové v souvislosti s ní varují před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy