Amnesty International znovu považuje Navalného za vězně svědomí

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) dnes oznámila, že se po pečlivém zvážení rozhodla znovu zařadit ruského opozičního představitele Alexeje Navalného mezi vězně svědomí poté, co se v únoru rozhodla toto označení v jeho případě přestat používat.

Eurozpravy.cz

K přehodnocení únorového kroku organizaci vedla skutečnost, že její rozhodnutí podle ní zneužil ruský režim k ospravedlnění dalšího porušování Navalného práv, sdělila ve zveřejněném prohlášení. Ředitelka české AI Linda Sokačová zároveň v tiskové zprávě uvedla, že organizace má obavy z jeho úmrtí ve vězení.

AI označila Navalného poprvé za vězně svědomí v lednu letošního roku, když politika zadržely ruské úřady bezprostředně po jeho návratu z Německa, kde se několik měsíců léčil a zotavoval z otravy nervově paralytickou látkou. O měsíc později se však AI rozhodla přestat takto Navalného nazývat kvůli jeho prohlášením z let 2007 a 2008, která z jejího pohledu mohla být obhajobou nenávisti. I nadále však vyzývala Kreml k jeho propuštění.

Vězeň svědomí je termín vytvořený přímo AI k označení lidí vězněných nebo jinak fyzicky omezovaných na základě jejich přesvědčení, původu nebo postavení.

"Ruský režim a jeho příznivci zneužili toto naše interní rozhodnutí, které jsme neměli v úmyslu zveřejnit, k dalšímu porušování Navalného práv," stojí ve zprávě AI. Ochránci lidských práv zároveň napsali, že ruský režim se pokusil Navalného odstranit otravou a že opoziční předák nebyl uvězněn za žádný prokázaný trestný čin, ale za to, že kritizuje vládu za korupci a požaduje právo podílet se na veřejném životě. Moskva obvinění, že by za Navalného otravou stála, důrazně odmítá.

„Máme velké obavy, že by mohl ve vězení zemřít," sdělila ředitelka české pobočky AI Sokačová a doplnila, že veřejnost může vyzvat k Navalného propuštění tím, že připojí svůj podpis k petici.

AI upřesnila, že celkově přehodnotila svůj přístup k používání označení "vězeň svědomí" a nechce ho nadále upírat lidem pouze na základě jejich vystupování v minulosti. Podotkla však, že pokud někomu tento status přisoudí, neznamená to, že se plně ztotožňuje s jeho názory.

Amnesty v únoru nespecifikovala konkrétní výroky Navalného, kvůli kterým se tehdy rozhodla mu status odebrat. Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj však čelí kritice za své starší nacionalistické výroky zaměřené proti ilegálním imigrantům a za účast na pravidelných nacionalistických pochodech před lety, napsala dříve agentura Reuters a zmínila video z roku 2007, na kterém aktivista volá po deportaci migrantů. "Máme právo být Rusy v Rusku. A budeme hájit toto právo," cituje Navalného Reuters. Podle agentury AFP se kdysi uchyloval k rasistické a nacionalistické kritice migrantů ze Střední Asie a Kavkazu.

Navalnyj loni v srpnu zkolaboval při vnitrostátním letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Letoun musel přistát v Omsku, kde byl kritik ruského režimu hospitalizován. Později úřady svolily s přepravou pacienta v bezvědomí do Berlína, kde se se zotavil. Podle Německa byl kritik Kremlu otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz. Otravu touto látkou potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje útok tajné službě FSB a ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

V lednu byl opoziční představitel zadržen přímo na letišti při návratu z Německa. V únoru mu pak ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho zhruba na 2,5 roku za mříže.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 00:01 NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje