Anglické město odstraní sochu zakladatele skauta, dle radních měl rasistické názory

Úřady v jihoanglickém městě Pool oznámily, že odstraní sochu zakladatele skautingu Roberta Baden-Powella kvůli jeho rasistickým názorům. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Je to další z řady pomníků, které mají zmizet z veřejného prostoru v důsledku protirasistických protestů vyvolaných smrtí amerického černocha George Floyda.

Vlajka Velké Británie
doporučujeme

Městská rada Poolu uvedla, že Baden-Powellova socha bude odstraněna z nábřeží naproti ostrovu Brownsea, kde skautské hnutí v roce 1907 vzniklo. Momentálně podle rady probíhá diskuse o jejím budoucím umístění.

"I když je proslulý založením skautu, uznáváme, že v životě Roberta Baden-Powella je několik aspektů, které jsou méně hodny připomínání," řekla předsedkyně rady Vikki Sladeová.

V roce 2007 se Baden-Powell umístil na 13. místě v anketě nejvlivnějších osob v Británii ve 20. století. Podle kritiků však zároveň zastával rasistické názory a byl i podporovatelem Adolfa Hitlera a fašismu.

Debata o britských pomnících se rozproudila poté, co o víkendu lidé při demonstraci proti rasismu v Bristolu strhli sochu obchodníka s otroky Edwarda Colstona (1636-1721) a vhodili ji do ramene řeky Avony. Ve středu byla v Londýna odstraněna socha dalšího otrokáře Roberta Milligana (1746-1809), který vlastnil cukrové plantáže na Jamajce a zasloužil se o vybudování londýnských Západoindických doků.

V Londýně demonstranti poškodili sochu někdejšího premiéra Winstona Churchilla. Pod jeho jméno připsali, že "byl rasista". Stejným nápisem dnes někdo opatřil sochu někdejšího britského premiéra také v Praze.

Svými pomníky se zabývají i další britská města. V Oxfordu chtějí, aby z areálu univerzity zmizela socha politika, podnikatele a kolonizátora Cecila Rhodese. V Edinburghu uvažují o odstranění sochy Henryho Dundase, skotského politika z přelomu 18. a 19. století, který mimo jiné bojoval proti zrušení otroctví.

Univerzita v Liverpoolu ve středu oznámila, že přejmenuje jednu ze svých budov, která nyní nese jméno bývalého britského premiéra Williama Gladstonea (1809 - 1898). Člen Liberální strany bojoval proti zrušení otroctví, mimo jiné proto, že jeho rodina vlastnila rozsáhlé plantáže v Karibiku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zadržený Safronov prý dával informace české tajné službě. FSB nemá důkazy,…

08.07.2020 12:30 Aktualizováno Obhájce zadrženého poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova, jehož ruské…

V Rusku počet případů nákazy koronavirem přesáhl 700 000

08.07.2020 11:31 Rusko dnes oznámilo 6562 nových případů nákazy koronavirem a 173 úmrtí během uplynulých 24 hodin. O…

Nákaza se zrychluje, počet obětí může stoupat. Denně onemocní 200 tisíc…

08.07.2020 09:27 Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že pandemie…

V Bělehradě se demonstrovalo kvůli zákazu vycházení, skupina lidí pronikla…

08.07.2020 08:27 V srbské metropoli demonstrovaly v úterý tisíce lidí, kteří vyšli pozdě večer do ulic poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy