Anglický úřad pro veřejné zdraví nedoporučuje kombinovat vakcíny

Anglický úřad pro veřejné zdraví (PHE) nedoporučuje kombinovat dvě vakcíny proti koronaviru, které budou v Británii v nejbližších dnech dostupné. V prosinci zdravotníci začali s očkováním přípravkem od firem Pfizer a BioNTech, příští týden začne distribuce vakcíny vyvinuté na Oxfordské univerzitě ve spolupráci s firmou AstraZeneca.

Výroba vakcín společnosti Pfizer
doporučujeme

Obě vakcíny se podávají ve dvou dávkách. Britská vláda ve čtvrtek uvedla, že pokud někdo jde na druhou injekci a není k dispozici stejná vakcína, jakou dostal při první dávce, "je rozumné" nabídnout mu jinou vakcínu. Vláda k tomu podle portálu The Independent dodala, že k tomuto kroku je vhodné přistoupit, pokud je dotyčný vysoce ohrožený nákazou nebo pokud je pravděpodobné, že by znova na očkování už nepřišel.

Nicméně Mary Ramsayová, která na PHE dohlíží na očkování, k tomu řekla, že "nedoporučujeme kombinování vakcín proti covidu-19". "Když v první dávce dostanete látku od Pfizeru, neměli byste v té druhé dostat vakcínu od firmy AstraZeneca a obráceně," uvedla.

Zkombinovat vakcíny od obou výrobců je podle ní možné jen "v mimořádně výjimečných případech, kdy stejná vakcína není dostupná, nebo kdy se neví, jakou vakcínu daný pacient v první dávce dostal". Podle Ramsayové je nutné udělat vše pro to, aby lidé dostávali obě dávky stejné vakcíny, nicméně pokud to není možné, je lepší podat druhou dávku od jiného výrobce než nic.

Británie 8. prosince jako první na Západě začala očkovat proti koronaviru vakcínou od společností Pfizer a BioNTech, většina zemí Evropské unie vakcinaci zahájila minulý víkend. Očekává se, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) příští týden vydá posudek k očkovací látce od americké firmy Moderna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

28.01.2021 00:01 NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy…

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

27.01.2021 16:54 Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na…

Velká Británie zpřísní podmínky pro vstup, školy otevře patrně v březnu

27.01.2021 16:29 Velká Británie dnes zpřísnila pravidla pro vstup do země pro cestující z některých zemí, kde se…

Putin při davoském fóru uvítal prodloužení smlouvy START 3

27.01.2021 14:54 Ruský prezident Vladimir Putin dnes při virtuálním setkání v rámci davoského Světového ekonomického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama