Anketa: Jen čtvrtina lékařů v Rusku důvěřuje vakcíně Sputnik V

Celých 52 procent lékařů v anketě provedené přes ruskou mobilní aplikaci uvedlo, že by si nenechalo aplikovat vakcínu Sputnik V, kterou vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Dalších 23 procent by se zdráhalo na sobě očkovací látku otestovat a jen 24 procent by vakcínu vyzkoušelo.

Ilustrační foto
doporučujeme

O anketě provedené aplikací Spravočnik vrača (Manuál lékaře), ve které odpovídalo 3040 respondentů, dnes informuje server Meduza.

Portál rbc.ru upřesnil, že aplikaci v Rusku používá přes 420.000 zdravotníků, jejichž stupeň vzdělání lze přes profil ověřit. Na otázku, proč by se nenechali očkovat, lékaři většinou odpovídali, že vývoj vakcíny byl příliš rychlý a chybějí data dokazující její efektivitu a bezpečnost. O tom, že ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první vakcínu proti covidu-19 na světě, informoval v úterý ruský prezident Vladimir Putin. Látku si údajně nechala aplikovat i jeho dcera. Podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška by první várka vakcíny měla být připravena do konce srpna.

Na provedenou anketu reagoval i Alexandr Gincburg, ředitel výzkumného ústavu Nikolaje Gamaleji, který vakcínu vyvinul. Ředitel podle agentury TASS sdělil, že jsou pouze dvě možnosti, jak se vyhnout covidu-19 - buď se nechat očkovat nebo prodělat těžkou formu onemocnění.

Při onemocnění s lehkým průběhem podle Gincburga tělo nezískává dlouhodobou obranyschopnost proti viru. Gincburg zopakoval, že vakcína v červnu a červenci před svojí registrací prošla všemi nezbytnými procedurami, které potvrdily její účinnost a bezpečnost.

Před vakcínou, která zřejmě nebyla zatím testována na reprezentativním vzorku dobrovolníků, dříve varovala řada světových odborníků. Proti unáhlenému uvedení vakcíny, které by mohlo představovat "zbytečné nebezpečí pro zákazníky", se vyslovila také ruská Asociace organizací provádějících klinické testy (ACTO).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii se mluví o celostátní uzávěře, rostou hospitalizace

18.09.2020 12:33 Šíření koronaviru se ve Spojeném království zrychluje a počet lidí hospitalizovaných s onemocněním…

I přes Lukašenkovy hrozby zůstávají hranice Běloruska otevřené

18.09.2020 11:10 Hranice Běloruska zůstávaly dnes otevřené i přes čtvrteční hrozby prezidenta Alexandra Lukašenka o…

V Rusku se přírůstek nových případů nákazy blíží k 6000 za den

18.09.2020 09:56 Rusko dnes oznámilo 5905 nových případů nákazy koronavirem a 134 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Lukašenko oznámil uzavření hranic s Polskem a Litvou

17.09.2020 21:26 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes oznámil, že zavře hranice s Polskem a Litvou, jež patří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama