Antimalarikum proti covid-19 nezabírá. WHO zastavila testování hydroxychlorochinu

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu oznámila, že zastavila testování léku hydroxychlorochin v rámci svého mezinárodního programu, který zkoumá možné způsoby léčby nemoci covid-19.

Přidejte svůj názor

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Učinila tak po zhodnocení dosavadních výsledků své iniciativy Solidarity, jakož i závěrů jiných vědeckých týmů, podle nichž uvedené antimalarikum nemocným nijak nepomáhá. Informovala o tom agentura Reuters.

Expertka WHO Ana Maria Henaová-Restrepová na středeční tiskové konferenci oznámila, že badatelé pracující na Solidarity zanalyzovali nejčerstvější důkazy a rozhodli se, že do větve programu zaměřené na hydroxychlorochin už nebudou nabírat nové pacienty.

WHO pak v prohlášení doplnila, že její výzkumníci zohlednili i výsledky nyní rovněž přerušeného britského klinického testu, který nezjistil jakýkoli přínos antimalarika pro lidi hospitalizované s covidem-19. Pacienti, kteří aktuálně lék berou v rámci studie WHO, nicméně "mohou dokončit svoji kúru nebo ji zastavit podle uvážení dohlížejícího lékaře".

Hydroxychlorochin je jedním z mnoha přípravků, které se v posledních měsících testovaly na léčbu nemoci z koronaviru. Běžně se používá nejen proti malárii, ale také proti některým autoimunitním onemocněním, jako jsou revmatoidní artritida a lupus. Jako zaručený lék na covid-19 jej opakovaně prezentoval americký prezident Donald Trump, který dokonce v květnu prohlásil, že jej i přes varování o vážných vedlejších účincích užívá ve snaze předejít symptomům.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) na konci března vydal povolení pro mimořádné použití hydroxychlorochinu v souvislosti s léčbou covidu-19 v nemocnicích. V pondělí ale toto povolení odvolal s tím, že ve světle nových poznatků už by nebylo rozumné hydroxychlorochin a podobnou látku chlorochin považovat za účinné prostředky na léčbu zdravotních problémů spojených s nákazou koronavirem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusové dali v referendu Putinovi zelenou, může setrvat u moci

01.07.2020 21:04 Aktualizováno Po sečtení hlasů z téměř 40 procent volebních okrsků schválilo změny v ruské ústavě více než 75…

Hrozba pro obyvatele Hongkongu. Čína porušila deklaraci z roku 1984, tvrdí…

01.07.2020 16:04 Nový bezpečnostní zákon pro Hongkong je ze strany Pekingu "zjevným a závažným narušením" čínsko…

V Rusku vrcholí referendum o změnách ústavy. Putin odhlasoval, roušku neměl

01.07.2020 12:57 Účast v referendu o změnách ruské ústavy, jež mohou umožnit prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat…

Zachrání si Turecko tvář? Systém S-400 může lukrativně prodat, tvrdí…

01.07.2020 12:00 NÁZOR - Dodatek k zákonu o rozpočtu ministerstva obrany Spojených států pro rok 2021, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy