AP: Aplikace Telegram pomáhá řídit běloruské protesty

Každý den jako hodinky se na oblíbené komunikační aplikaci Telegram objevují úkoly pro ty, kdo protestují proti běloruskému autoritářskému vůdci. Stanovují cíle, se systematickou přesností určují časy a místa shromáždění, a povzbuzují všechny demonstranty, aby neklesali na duchu, napsala dnes agentura AP.

Ilustrační foto

"Dnes bude další důležitý den v boji za naši svobodu. Na všech frontách dochází k tektonickým posunům. Proto je důležité nepolevit," stálo podle AP v jednom z úterních vzkazů. "Ráno. Rozšířit stávku. 11:00 podpora Divadla Janka Kupaly. 19:00 shromáždění na Náměstí nezávislosti."

Aplikace se stala nenahraditelným nástrojem koordinace bezprecedentních hromadných protestů, které Běloruskem otřásají od devátého srpna, kdy volební komise oznámila, že prezident Alexandr Lukašenko drtivou většinou zvítězil v prezidentských volbách. Tyto "oficiální výsledky" jsou ale v zemi všeobecně pokládány za zfalšované.

Poklidné protesty, které zaplnily ulice hlavního města Minsku, policie rozháněla zábleskovými granáty, gumovými projektily a obušky. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská pod nátlakem odjela do Litvy a úřady odpojily internet. Bělorusové tak zůstali prakticky bez přístupu k nezávislým zpravodajským serverům či sociálním sítím, a protesty zůstaly zdánlivě bez vůdce.

V tu chvíli vstoupila do hry aplikace Telegram, která často zůstává dostupná navzdory odpojení internetu. Některé z jejích kanálů pomohly roztříštěným shromážděním dozrát v dobře koordinované akce.

Lidé, kteří řídí tyto kanály, jež původně nabízely politické zprávy, nyní zveřejňují aktualizace, videa a fotografie probíhajících protestů, které jim posílají uživatelé. Informují o tom, kde je právě rozmístěná policie, poskytují kontakty na aktivisty za lidská práva a zveřejňují výzvy k novým demonstracím - což se vůdci běloruské opozice zdráhali veřejně udělat.

A na tyto výzvy zareagovaly desítky tisíc lidí po celé zemi. Během několika dní se tyto kanály, z nichž nejoblíbenější jsou NEXTA, NEXTA Live a Belarus of the Brain, staly hlavní metodou koordinace protestů, řekl běloruský analytik Franak Viačorka. "Osud země ještě nikdy nebyl tak závislý na jediném kousku technologie," řekl.

Ve dnech následujících po volbách a následné odstávce internetu vystřelil počet uživatelů kanálu NEXTA Live z několika set tisíc na více než dva milióny. Sesterský kanál NEXTA sleduje více než 700.000 lidí a počet těch, kdo sledují Belarus of the Brain, stoupl z necelých 170.000 na konci června na nynějších více než 470.000.

Vliv těchto kanálů na devět a půl miliónů obyvatel Běloruska lze těžko podceňovat. Povšimly si toho i úřady a začaly jednat. Minulý týden bylo zahájeno trestní vyšetřování NEXTY a jeho zakladatele, dvaadvacetiletého blogera Stěpana Putila kvůli obvinění z podněcování hromadných nepokojů. Za tento čin hrozí až 15 let vězení. Bloger Igor Losik, který založil Belarus of the Brain, byl zatčen už před volbami, ale jeho kanál dál funguje.

"Rozhodně jsme se stali tlampačem situace, která se právě nyní odehrává v Bělorusku," řekl v nedávném rozhovoru pro litevský zpravodajský portál Delfi Putilo, který je Bělorus, ale žije v polské Varšavě. "Stali jsme se hlasem této revoluce, aniž bychom o to nějak usilovali. Prostě se to stalo," dodal.

Putilo nejprve vytvořil kanál NEXTA (vyslovuje se "něchta" a bělorusky znamená "někdo") v roce 2015 na YouTube. Tehdy mu bylo teprve 17 let. Jeho profil začal být známý v loňském roce, kdy natočil video o prezidentovi vládnoucímu Bělorusku železnou pěstí. Nahrávka nazvaná "Lukašenko - trestní rejstřík" se dočkala téměř tří miliónů shlédnutí. Běloruský soud ji označil za extremistickou, nicméně na YouTube je stále dostupná.

zdroj: YouTube

V roce 2018 založil Putilo dva kanály na Telegramu, které se zaměřovaly převážně na běloruskou politiku. Jeho tým dostával tisíce zpráv od uživatelů, kteří mu každý den posílali fotografie, videa a zprávy. Zveřejňoval z nich ty nejzajímavější - a pyšnil se tím, že má informace i od zdrojů z vládních či bezpečnostních kruhů.

Po začátku demonstrací se z tisíců zpráv staly statisíce. Kanály NEXTA byly často prvním místem na internetu, kde se objevily děsivé snímky policie násilně rozhánějící demonstranty. Tento týden je zaplnily videonahrávky dělníků protestujících v továrnách.

"Kanály a webové stránky Telegramu, které nepatří naší vládě, jsou v současnosti hlavním zdrojem informací, protože na státní média se spolehnout nemůžeme," tvrdí Roman Semenov, který sleduje kanály NEXTA a ve středu večer se zapojil do shromáždění v centru Minsku. "Tohle je Telegramová revoluce."

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Střelba na permské univerzitě. Na místě jsou mrtví, studenti vyskakují z…

20.09.2021 09:45 Aktualizováno Neznámý člověk dnes střílel v jedné z budov Permské státní univerzitě. Informují o tom ruské…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 08:48 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách podle agentury TASS udrží…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

V Rusku začaly parlamentní volby, Apple a Google odstranily aplikaci…

17.09.2021 11:55 Voliči v Rusku dnes prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli…

Zemřel Sir Clive Sinclair, vynálezce kalkulačky a otec počítačů

17.09.2021 08:20 Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření…

Související:

Právě se děje

reklama