Jako při potopení Titaniku. Balkán se po startu očkování v EU cítí být nechán svému osudu, píše AP

Zatímco si tisíce lidí v Evropské unii vyhrnují rukávy, aby se nechali naočkovat proti covidu-19, jeden kout Evropy se při vakcinačním úsilí cítí být ponechán svému vlastnímu osudu: Balkán. Píše o tom agentura AP.

Očkování, ilustrační foto

Země na jihovýchodní periferii Evropy mají potíže získat koronavirové vakcíny od různých farmaceutických společností či z globálních vakcinačních programů. Většina z nich stále čeká, až obdrží první dávky, a nemají ani pevný plán pro zahájení hromadného očkování, informuje AP.

Už nyní je jasné, že Albánie, Bosna, Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie a Srbsko, kde dohromady žije na 20 milionů lidí, zůstane v úsilí o získání hromadné imunity obyvatelstva pozadu za unijní sedmadvacítkou i Británií, které se snaží rychle naočkovat co největší část populace.

Severomakedonský epidemiolog Dragan Danilovski přirovnává současnou situaci kolem očkování na západním Balkáně k nerovnostem viděným během potopení parníku Titanic v roce 1912.

"Bohatí popadli všechny záchranné čluny, které byly k dispozici, a méně majetné ponechali jejich osudu," řekl v televizi TV24. Takovéto pocity jsou rozšířené po celém západním Balkáně, což je termín souhrnně označující balkánské země usilující o členství v EU.

"Cítila jsem, že mé naděje na návrat k normálnímu životu pohasly," popisuje 50letá Belma Djonková z bosenské metropole Sarajeva své pocity poté, co se doslechla, že po celé EU dostávají vakcínu firem Pfizer a BioNTech tisíce lékařů, zdravotních sester a seniorů, zatímco její válkou poznamenaná země na vakcíny stále čeká.

Mnoho balkánských zemí upírá naděje na celosvětový vakcinační program COVAX, který rozjela Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s nevládními organizacemi ve snaze řešit vzrůstající nerovnost při distribuci očkovacích látek. COVAX uzavřel dohody o dodávkách vakcín několika výrobců, Bosna však jeho prostřednictvím obdrží vakcíny pro pouhou pětinu obyvatelstva. Dodány by měly být nejdříve v dubnu, což se z pohledu dneška zdá jako věčnost.

Srbsko má jako jediné ze zemí regionu vakcíny už k dispozici, když obdrželo první dodávky preparátu firem Pfizer/BioNTech a ruské vakcíny Sputnik V. Pro hromadné očkování obyvatelstva to ale zdaleka nestačí - vakcín Pfizer/BioNTech zatím dorazilo jen 25.000 dávek a ruské vakcíny má dokonce jen 2400 kusů.

Vakcinace tu začala 24. prosince, tedy tři dny před EU, když se premiérka Ana Brnabičová nechala naočkovat před veřejností, aby zvýšila důvěru lidí v bezpečnost vakcíny. Stejně jako další vlády balkánských zemí Srbsko čelí silnému hnutí proti očkování.

Evropská komise nedávno odsouhlasila balíček ve výši 70 milionů eur (1,83 miliardy korun), který má balkánským zemím pomoci vakcíny zpřístupnit. Již dříve blok přispěl 500 miliony eur (asi 13 miliardami korun) do programu COVAX.

Šéfka komise Ursula von der Leyenová řekla, že EU bude mít v roce 2021 k dispozici více vakcín, než sama upotřebí, a naznačila, že o přebytečné dávky se podělí se zeměmi západního Balkánu a Afriky.

Převládající dojem na Balkáně je ale přesto takový, že unie hospodářsky zaostalý region opět nechala padnout. Podle albánského politologa Skëndera Minxhoziho se opět prokázal typický přístup EU "ber, nebo nech být".

"Buď nám ukažte, že vám na nás záleží, nebo nebuďte překvapení, když vyslyšíme volání Rusů nebo Číňanů, kteří obcházejí svět s kapsami plnými vakcín," říká Minxhozi.

Domnělý nedostatek solidarity Západu v době pandemie využívají na Balkáně proruští politici, kteří vyobrazují EU jako zaměřenou výhradně na zisk. Rusko a Čína se zde dlouhodobě snaží získat politický a ekonomický vliv.

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Související:

Právě se děje