Jako při potopení Titaniku. Balkán se po startu očkování v EU cítí být nechán svému osudu, píše AP

Zatímco si tisíce lidí v Evropské unii vyhrnují rukávy, aby se nechali naočkovat proti covidu-19, jeden kout Evropy se při vakcinačním úsilí cítí být ponechán svému vlastnímu osudu: Balkán. Píše o tom agentura AP.

Očkování, ilustrační foto

Země na jihovýchodní periferii Evropy mají potíže získat koronavirové vakcíny od různých farmaceutických společností či z globálních vakcinačních programů. Většina z nich stále čeká, až obdrží první dávky, a nemají ani pevný plán pro zahájení hromadného očkování, informuje AP.

Už nyní je jasné, že Albánie, Bosna, Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie a Srbsko, kde dohromady žije na 20 milionů lidí, zůstane v úsilí o získání hromadné imunity obyvatelstva pozadu za unijní sedmadvacítkou i Británií, které se snaží rychle naočkovat co největší část populace.

Severomakedonský epidemiolog Dragan Danilovski přirovnává současnou situaci kolem očkování na západním Balkáně k nerovnostem viděným během potopení parníku Titanic v roce 1912.

"Bohatí popadli všechny záchranné čluny, které byly k dispozici, a méně majetné ponechali jejich osudu," řekl v televizi TV24. Takovéto pocity jsou rozšířené po celém západním Balkáně, což je termín souhrnně označující balkánské země usilující o členství v EU.

"Cítila jsem, že mé naděje na návrat k normálnímu životu pohasly," popisuje 50letá Belma Djonková z bosenské metropole Sarajeva své pocity poté, co se doslechla, že po celé EU dostávají vakcínu firem Pfizer a BioNTech tisíce lékařů, zdravotních sester a seniorů, zatímco její válkou poznamenaná země na vakcíny stále čeká.

Mnoho balkánských zemí upírá naděje na celosvětový vakcinační program COVAX, který rozjela Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s nevládními organizacemi ve snaze řešit vzrůstající nerovnost při distribuci očkovacích látek. COVAX uzavřel dohody o dodávkách vakcín několika výrobců, Bosna však jeho prostřednictvím obdrží vakcíny pro pouhou pětinu obyvatelstva. Dodány by měly být nejdříve v dubnu, což se z pohledu dneška zdá jako věčnost.

Srbsko má jako jediné ze zemí regionu vakcíny už k dispozici, když obdrželo první dodávky preparátu firem Pfizer/BioNTech a ruské vakcíny Sputnik V. Pro hromadné očkování obyvatelstva to ale zdaleka nestačí - vakcín Pfizer/BioNTech zatím dorazilo jen 25.000 dávek a ruské vakcíny má dokonce jen 2400 kusů.

Vakcinace tu začala 24. prosince, tedy tři dny před EU, když se premiérka Ana Brnabičová nechala naočkovat před veřejností, aby zvýšila důvěru lidí v bezpečnost vakcíny. Stejně jako další vlády balkánských zemí Srbsko čelí silnému hnutí proti očkování.

Evropská komise nedávno odsouhlasila balíček ve výši 70 milionů eur (1,83 miliardy korun), který má balkánským zemím pomoci vakcíny zpřístupnit. Již dříve blok přispěl 500 miliony eur (asi 13 miliardami korun) do programu COVAX.

Šéfka komise Ursula von der Leyenová řekla, že EU bude mít v roce 2021 k dispozici více vakcín, než sama upotřebí, a naznačila, že o přebytečné dávky se podělí se zeměmi západního Balkánu a Afriky.

Převládající dojem na Balkáně je ale přesto takový, že unie hospodářsky zaostalý region opět nechala padnout. Podle albánského politologa Skëndera Minxhoziho se opět prokázal typický přístup EU "ber, nebo nech být".

"Buď nám ukažte, že vám na nás záleží, nebo nebuďte překvapení, když vyslyšíme volání Rusů nebo Číňanů, kteří obcházejí svět s kapsami plnými vakcín," říká Minxhozi.

Domnělý nedostatek solidarity Západu v době pandemie využívají na Balkáně proruští politici, kteří vyobrazují EU jako zaměřenou výhradně na zisk. Rusko a Čína se zde dlouhodobě snaží získat politický a ekonomický vliv.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Putin má podle šéfa ukrajinské zpravodajské služby nejméně tři dvojníky

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg považuje za nejlepší odpověď na anexi podporu Ukrajiny

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo podle zjištění AP mučení vojáků i civilistů během okupace…

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Trojice zemí koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

02.10.2022 16:06 Aktualizováno Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně…

Ruský ústavní soud dal zelenou anexi okupovaných ukrajinských území

02.10.2022 15:32 Aktualizováno Ruský ústavní soud dnes schválil balík dokumentů o připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku,…

Z plynovodu Nord Stream 1 podle úřadů přestal unikat plyn

02.10.2022 14:37 Únik plynu z plynovodu Nord Stream 1 už se patrně také zastavil, uvedly dnes podle agentury AP…

Papež se obrátil na Putina. Vyzval ho, aby zastavil kolotoč násilí a smrti

02.10.2022 13:40 Papež František vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby "zastavil kolotoč násilí a smrti na…

Trussová připustila, že si pro ekonomické plány měla lépe připravit půdu

02.10.2022 13:05 Britská předsedkyně vlády Liz Trussová dnes v rozhovoru se stanicí BBC opět zdůraznila, že si stojí…

Související:

Právě se děje

reklama