Arméni v Evropě vyzývají k novému jednání o příměří v Karabachu

Přibližně sto arménských kulturních, politických a náboženských organizací z celé Evropy dnes v otevřeném dopise vyzvalo k zahájení nových jednání o podmínkách příměří v Náhorním Karabachu, které začátkem týdne podepsali zástupci Arménie, Ázerbájdžánu a Ruska. Apelují na Francii a Spojené státy, aby se zapojily do řešení konfliktu.

Arménie, ilustrační foto
doporučujeme

Podle agentury TASS o tom dnes informovali představitelé arménské církve v Rakousku.

"Vyzýváme členy Minské skupiny OBSE, aby znovu zahájili proces urovnání konfliktu a revidovali současnou dohodu, která byla podepsána bez účasti dvou spolupředsedajících zemí Minské skupiny OBSE - USA a Francie," uvedli s tím, že uzavřená dohoda nezaručuje bezpečí Arménů v Náhorním Karabachu a vytváří podmínky pro eskalaci konfliktu v budoucnosti. Takzvaná Minská skupina byla za účasti Ruska, USA a Francie vytvořena v roce 1992 s cílem zprostředkovat mírové řešení sporu.

Dohoda z 9. listopadu znamenala pro Ázerbájdžán významné územní zisky. Na jejím základě Moskva vyslala do Náhorního Karabachu vojenský kontingent o zhruba 2000 vojácích, který má dohlížet na klid zbraní. Po oznámení dohody vypukly v Arménii protesty. Demonstranti vtrhli do sídla parlamentu a do úřadu vlády, které zpustošili, a 17 politických stran vyzvalo premiéra Nikola Pašinjana k odstoupení.

Představitelé arménské církve v Rakousku ve vlastním prohlášení uvedli, že mnozí Arméni zapalují v Náhorním Karabachu své domy, opouští své okresy a více než 100.000 lidí je momentálně na útěku. Upozorňují také, že není jasné, jaký stihne osud arménské kulturní památky na územích, které dostal Ázerbájdžán pod svou kontrolu.

Boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František nabádal věřící ke skromné oslavě Vánoc

29.11.2020 14:54 Papež František dnes o první adventní neděli nabádal v modlitbě Anděl Páně věřící k prostému…

V Minsku se bude opět protestovat. Policie má pohotovost, vyjela speciální…

29.11.2020 12:01 Policie je v běloruské metropoli před dalšími očekávanými nedělními protesty proti režimu Alexandra…

Proč Putin nenosí roušku, ptali se novináři. Mluvčí Kremlu je odbyl

29.11.2020 07:51 Zatímco v Rusku přibývá nakažených koronavirem a úřady už dříve nařídily přísná pravidla pro nošení…

Vážná diplomatická roztržka na Balkáně: Černá Hora a Srbsko si vyhostily…

28.11.2020 21:48 Aktualizováno Černohorské ministerstvo zahraničí označilo srbského velvyslance v Podgorici Vladimira Božoviče za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama