Arménie a Ázerbájdžán se obviňují z útoku na civilní oblasti, bilance mrtvých roste

Arménie a Ázerbájdžán, které už devátým dnem svádějí boje o enklávu Náhorní Karabach, se navzájem obviňují z útoků na civilní oblasti. Obnovené střety o region v jižní části Kavkazu jsou nejkrvavější za více než 25 let, napsala dnes agentura Reuters.

Ilustrační foto
doporučujeme

Oficiální zástupci arménské populace Náhorního Karabachu uvedli, že při bojích bylo zabito dalších 21 vojáků a celková bilance obětí v řadách arménských ozbrojených sil tak stoupla na 223 mrtvých.

I dnes tuto oblast podle místních představitelů bombardovaly ázerbájdžánské síly a počet civilních obětí od obnovení střetů stoupl na 18. Ázerbájdžán své vojenské ztráty nezveřejňuje, ale uvedl, že v důsledku bojů už bylo zabito 25 ázerbájdžánských civilistů.

Šéf NATO Stoltenberg po dnešním setkáním s tureckým ministrem zahraničních věcí Mevlütem Çavusogluem v Ankaře sdělil, že spor o Náhorní Karabach nelze vyřešit vojenskou cestou. "Je nanejvýš důležité dát všem stranám (konfliktu) jasně na srozuměnou, že by měly okamžitě ukončit boje, a podpořit veškeré snahy o nalezení mírového řešení pomocí dialogu," uvedl Stoltenberg. Generální tajemník zároveň apeluje na Turecko, aby tomuto řešení napomohlo. "Očekávám, že Turecko použije svého značného vlivu k uklidnění napětí," citovala Stoltenberga agentura AP.

Turecko viní z eskalace konfliktu Arménii a volá po ukončení "okupace" Náhorního Karabachu arménskými separatisty. Çavusoglu u příležitostí dnešního jednání Arménii opět vyzval ke stažení vojsk z regionu a k respektování "ázerbájdžánské teritoriální integrity".

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků.

V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky žen opět demonstrovaly v Minsku proti Lukašenkovi

24.10.2020 20:51 Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského…

Boje v Karabachu pokračují, Pompeo podnikl pokus o ukončení konfliktu

23.10.2020 21:06 Aktualizováno Arménské a ázerbájdžánské síly dnes pokračovaly v bojích o Náhorní Karabach, zatímco Spojené státy…

Wales čeká předvánoční lockdown, v Manchesteru se zpřísnila opatření

23.10.2020 13:18 Dalších šest milionů Britů se bude muset ode dneška řídit přísnějšími pravidly v boji s šířením…

Rusko i Ukrajina hlásí nové rekordy. Počet nakažených covidem roste

23.10.2020 10:51 Rusko a Ukrajina zaznamenaly nejvíce nově potvrzených případů koronaviru za den od začátku pandemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama