AstraZeneca spolehlivě chrání i seniory, tvrdí britská studie

Podle nové britské studie snižuje výrazně již první dávka vakcíny AstraZeneca riziko nákazy koronavirem u seniorů. Stejně uspokojivé výsledky prokázala studie u vakcíny Pfizer/BioNTech. Britští vědci tímto vyzývají evropské státy, aby přehodnotily své stanovisko a Astrou očkovaly všechny věkové skupiny bez rozdílu.

AstraZeneca
doporučujeme

Studie, na níž se podíleli pacienti z dvou bristolských nemocnic, přichází s velmi slibnými výsledky ohledně účinnosti vakcín firem AstraZeneca a Pfizer/BioNTech u seniorů. Její výsledky jasně říkají, že jak Pfizer, tak Astra snižují riziko hospitalizace u lidí nad 80 let o více než 80 %. Informovala o tom stanice BBC.

Vyvrací tak pochybnosti o účinnosti Astry u demograficky starší skupiny populace. Ty Evropu zaplavily především v důsledku chybějících dat v tomto směru výzkumu a řada zemí tak přestala seniorům Astru doporučovat.

Francie lidi nad 65 let začala očkovat teprve nedávno, zatímco na příklad Německo vakcínu občanům nad 65 let stále nedoporučuje. Vedoucí studie, profesor Adam Finn proto výsledky výzkumu označil za klíčové: ,,Tato studie je mnohem důležitější pro země mimo Spojené království.“

,,V Evropě je stále k dispozici spousta dávek AstryZeneky, ale nedostávají se k lidem nad 65, v některých zemích ani k těm nad 55 let, z důvodu chybějících dat. Tak my ta data máme. Data, která ukazují, že jen jediná dávka vakcíny AstraZeneca dokáže seniorům zachránit životy,“ dodal. Finn zároveň apeloval na evropské státy, aby s vakcinací dále neotálely.

Bristolská studie navíc navazuje na výsledky předchozího výzkumu, jenž zaštiťovaly resorty zdravotnictví Anglie a Skotska. Na rozdíl od té bristolské  se studie zaměřovaly na širší veřejnost. V Anglii vědci vyhodnotili, že 14 dní po aplikaci první dávky vakcín Pfizer/BioNTech a AstraZeneca se riziko nákazy u lidí nad 80 let snížilo o 57 % a 63 %.

Dle výsledků skotské studie je riziko nákazy u stejné věkové skupiny zhruba o 85 % nižší v případě Pfizeru, o 94 % v případě Astry 28 až 34 dní po první dávce. Výzkum potrvá celkem dva roky, přičemž vědci chtějí postupně sledovat účinnost vakcín u různých skupin. První dávku vakcíny proti koronaviru v Británii obdrželo již přes 20 milonů lidí, což představuje více než 30 % celkové populace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj nemá tuberkulózu ani koronavirus, tvrdí vězeňská správa

13.04.2021 17:21 Správa vězeňské kolonie v Pokrovu ve Vladimirské oblasti, kde je vězněn Alexej Navalnyj, popřela,…

Británie nabídla možnost očkování všem nad 50 let

13.04.2021 13:17 Aktualizováno V Británii dostali již všichni nad 50 let a všichni další lidé z prioritních skupin možnost nechat…

Stoltenberg vyzval Rusko k uklidnění situace na Ukrajině, Kyjev nechce…

13.04.2021 13:00 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval Rusko, aby přestalo…

Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

13.04.2021 00:01 NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama