Autoritářský prezident Lukašenko vyhrál volby, při protestech zemřel člověk

Nedělní prezidentské volby v Bělorusku vyhrál podle předběžných výsledků Alexandr Lukašenko. S odvoláním na místní volební komisi o tom dnes informovaly agentury Reuters a AFP. Proti výsledku voleb se v noci na dnešek v Bělorusku demonstrovalo, podle lidskoprávní organizace Vjasna při protestech zemřel člověk.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Dosavadní prezident Lukašenko podle volební komise získal 80,23 procenta hlasů, hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská jen 9,9 procenta, informuje Reuters. Odhady po nedělním hlasování připisovaly Lukašenkovi 79,7 a Cichanouské 6,8 procenta. Volební účast se podle komise vyšplhala na 84 procent.

Proti výsledku voleb se v noci na dnešek na mnoha místech Běloruska demonstrovalo. Do ulic metropole Minsku a další měst vyšly tisíce lidí. Podle organizace Vjasna při protestech zemřel nejméně jeden člověk, kterého srazila policejní dodávka na odvoz zadržených, takzvaný anton. Další desítky lidí utrpěly zranění. Úřady se o obětech nezmiňují.

Policie proti demonstrantům použila slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Podle organizace Vjasna policisté na demonstracích zadrželi nejméně 120 lidí.

Sedmatřicetiletá učitelka Cichanouská se rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského. Už dříve uvedla, že volby jsou podle ní zmanipulované a jejich výsledek nehodlá uznat. Na dnešní večer svolala opozice další celostátní protest.

Lukašenko vládne v zemi označované za poslední diktaturu v Evropě tvrdou rukou již 26 let. Voliči mu vyčítají nedodržování lidských i dalších práv, ekonomické problémy země i jeho zlehčující přístup k pandemii nemoci covid-19. On sám se prezentuje jako jediný garant zajištění stability v zemi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

24.09.2020 00:01 NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Policie v Minsku použila vodní děla a zatýká demonstranty

23.09.2020 20:34 Aktualizováno Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali…

Ruská stíhačka se zřítila během výcviku, možná byla sestřelena

23.09.2020 20:03 Aktualizováno Ruskou stíhačku Su-30, která se v úterý zřítila u Tveru, mohla omylem sestřelit jiná stíhačka během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama