Voda se na Ukrajině stává vzácností. Po ostřelování může chybět milionu lidí

Na začátku května ruský nacionalistický web Russkaja vesna zveřejnil na Telegramu video vybuchujícího domu z dronů, doplněné o dramatickou hudbu. „V důsledku úderů neřízených bomb v oblasti Belogorovka byla zničena kasárna s ukrajinskou armádou. Letectvo podporuje ofenzívu jednotek ve směru Popasnyansky v Luhanské lidové republice,“ chlubila se vesna v článku na svém webu. Šlo přitom o kritickou infrastrukturu, která zásobovala vodou až milion lidí.

Belogorovka je město právě v Luhanské oblasti. Video bylo vytvořeno ze dvou různých směrů. Jeden byl přímo nad budovou a natočil osobu, která šla po jejím pozemku. Druhý úhel byl pomocí geolokace určen jako místo za ruskými liniemi. „Statický typ videí napovídá, že šlo u obou videí šlo o stejný typ dronu v podobě kvadroptéry. Oba byly pravděpodobně komerčně dostupné,“ popsal investigativní web Bellingcat.

Russkaja vesna zapomněla zmínit fakt, že šlo o budovu, která pomáhala zajistit pitnou vodu zhruba jednomu milionu lidí v regionu. Celá struktura budov byla určená k zadržování vody a první stupeň vodního potrubí Popasna, která „pumpuje“ vodu z řeky Doněck směrem k několika sídlům na severu Luhanského regionu.

Není to od února poprvé, kdy tento ozbrojený konflikt ohrozil vodní infrastrukturu východní Ukrajiny. Vodní infrastruktura na Donbasu se často dělí mezi teritoria kontrolovaná ruskými okupačními silami a ukrajinskou vládou. Již před ruskou únorovou invazí byl celý tento systém v havarijním stavu a potřeboval rozsáhlou opravu.

„Vodní situace v Donbaském regionu byla komplikovaná již od války v roce 2014. Region má málo vodních zdrojů. Je to dáno intenzivní spotřebou hutního a koksárenského průmyslu, který je náročný na vodu. Navíc je zde dost obydlených oblastí. Kromě několik výjimek všechna tato voda proudí z malé řeky Doněck na severu,“ vysvětlila webu Bellingcat odbornice na východní Evropu Sophie Lambroschiniová.

Lambroschiniová upozornila, že rozsáhlá síť vodních potrubí je náchylná na výpadky elektřiny a chemického ošetřování. Jakékoli narušení může mít humanitární následky stovky kilometrů daleko. „Jakmile je přerušen takto kritický uzel, jsou ovlivněny všechny osady po proudu,“ upozornila.

Doněck je jedním z nejdůležitějších vodních toků v Donbaské oblasti. Protéká přes města Izjum či Lysyčansk směrem do Ruska, kde se slévá s řekou Don. Řeka je významná také strategicky. Ruská vojska se při postupu hlouběji do Donbaské oblasti snažila vytvořit přes řeku provizorní mosty.

Tři dny po likvidaci budovy se Rusové pokusili překročit řeku na sever od ní. Po těžkých bojích ukrajinské ozbrojené složky okupační jednotky zlikvidovali.

8. května hlava luhanské regionální vojenské administrativy a guvernér Luhanské oblasti Serhei Haidai oznámil, že jedna z filtračních stanic byla poškozena. „Kvůli ostřelování vodního potrubí Popasna může být milion lidí bez vody,“ varoval Haidai.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Voda Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy