Ázerbájdžán a Arménie si začaly vyměňovat těla zabitých vojáků

Ázerbájdžán předal arménské straně těla 30 vojáků zabitých při konfliktu o Náhorní Karabach a Jerevan je připraven reagovat obdobně, uvedlo dnes podle agentury Reuters arménské ministerstvo obrany. Navzdory třetímu dojednanému příměří, které mělo začít platit v pondělí, boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem neustávají.

Ázerbájdžán, vlajka

Ázerbájdžánské jednotky se přiblížily na pět kilometrů od strategického města Šuša, oznámila agentura AP. Vůdce neuznané Náhorně-karabašské republiky Arajik Harutjunjan vyzval obyvatele, aby se mobilizovali a připravili všechny zdroje na odražení útoku. "Ten, kdo kontroluje Šušu, kontroluje Náhorní Karabach," prohlásil Harutjunjan na videu natočenému v městské katedrále poškozené ázerjbájdžánským ostřelováním. Ve videu apeluje na obyvatele, aby pomohli bránit město, které se nachází jen pět kilometrů jižně od karabašské metropole Stěpanakertu.

Náhorní Karabach zároveň hlásí, že ázerbájdžánské jednotky ostřelovaly Stěpanakert, Šušu a Martakert, přičemž na posledně jmenované město podnikly i letecký útok. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany letecký útok popřelo a Arménii obvinilo, že ostřelovala armádní i civilní cíle podél frontové linie a město Terter a Goranboj severně od ní. Zemřel podle něj jeden civilista. Ministerstvo také uvedlo, že sestřelilo dva arménské bitevní letouny Su-25, což arménské úřady odmítly jako "dezinformaci".

Enkláva Náhorní Karabach s převážně arménským obyvatelstvem od začátku současný bojů eviduje 1166 zabitých vojáků a uvádí, že boje připravily o život i 39 civilistů. Ázerbájdžán údaje o armádních ztrátách nezveřejňuje, civilních obětí je už podle něj 90. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno řekl, že podle jeho informací zemřelo v současném konfliktu už na 5000 lidí.

Fakt, že obě strany ignorují už třetí domluvené příměří, odsoudil ve středu večer mluvčí unijní diplomatické služby Peter Stano. "Evropská unie považuje za nepřijatelné, že i po třech příměřích zprostředkovaných Ruskem, Francií a Spojenými státy boje v Náhorním Karabachu a jeho okolí pokračují," poznamenal.

Situaci měli dnes v Ženevě projednávat ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu s představiteli Francie, Ruska a Spojených států, tedy předsednických zemí takzvané Minské skupiny. Ta vznikla v roce 1992 s cílem zprostředkovat mírové řešení sporu. Dnešní jednání však bylo posunuto na pátek a vyhlídky na průlom v diplomatickém řešení konfliktu jsou pochmurné, napsala večer AP.

Současné boje o Náhorní Karabach jsou nejkrvavější za více než 25 let. Ozbrojený konflikt mezi Arménií a muslimským Ázerbájdžánem vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých. Jejím důsledkem jsou statisíce uprchlíků. Nyní se enkláva s převážně arménským obyvatelstvem a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje tato území za okupovaná.

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

16.10.2021 19:20 Aktualizováno V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem,…

Norská policie pochybuje, že útočník s lukem bral svůj obrat k islámu vážně

16.10.2021 17:14 Norská policie dnes vyjádřila pochybnosti, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí…

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

16.10.2021 16:51 Aktualizováno V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v…

Britská policie označila smrtelný útok na poslance Amesse za teroristický…

16.10.2021 10:43 Aktualizováno Policie dnes označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida…

V Británii pobodali poslance Davida Amesse, zemřel

15.10.2021 20:04 Aktualizováno Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej dnes pobodal útočník. Policie…

Islámský stát má v Afghánistánu až 2000 mužů a chce do Střední Asie, tvrdí…

15.10.2021 14:44 Na severu Afghánistánu je přinejmenším 2000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS),…

Na cestu do Anglie bude nově stačit antigenní test po příjezdu

15.10.2021 13:28 Od 24. října se změní podmínky pro cestující do Anglie. Lidé nově nemusejí čekat až na druhý den po…

Rusko opět hlásí rekordní počty nových případů nákazy i úmrtí na covid-19

15.10.2021 11:55 V Rusku během uplynulých 24 hodin přibylo 32.196 nových případů nákazy koronavirem a zemřelo 999…

Tisíce lidí v Británii asi obdržely falešně negativní výsledek testu na…

15.10.2021 11:45 Britské zdravotní úřady dnes oznámily, že 43.000 lidí nejspíš obdrželo falešně negativní výsledek…

Británii nestačí ústupky EU, chce omezit roli soudu, řekl Frost

15.10.2021 11:08 Evropská unie musí podle britského státního tajemníka pro brexit Davida Frosta učinit další ústupky…

Související:

Právě se děje

reklama