Ázerbájdžán obvinil Armény z vražedného útoku v Karabachu

Jeden ázerbájdžánský voják zahynul a další utrpěl zranění při nedělním útoku skupiny arménských ozbrojenců v Náhorním Karabachu. Oznámilo to dnes ázerbájdžánské ministerstvo obrany, které rovněž uvedlo, že při střetu bylo zabito šest útočníků. Událost svědčí o křehkosti příměří uzavřeného mezi Baku a Jerevanem po téměř dvouměsíčních bojích ve sporné oblasti Karabachu.

Ázerbájdžán, ilustrační foto
doporučujeme

Incident se podle Baku odehrál v neděli odpoledne v okrese Agdam, který arménské síly musely na základě listopadové dohody o příměří předat spolu s kelbadžarským a lačinským okresem Ázerbájdžánu. Šlo o útok "ilegální arménské ozbrojené skupiny" na pozice ázerbájdžánských ozbrojených sil, který byl odražen. Zabito bylo všech šest útočníků, uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení.

Několik hodin předtím však arménské ministerstvo obrany popřelo informace o nových bojích v Karabachu, které se objevily v médiích. Prohlásilo, že arménské síly "přísně dodržují" příměří.

Nové boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky propukly 27. září a ukončila je dohoda o příměří uzavřená v noci na 10. listopadu. Ázerbájdžánu zaručila značné územní zisky, ale umožňuje přežít samé horské enklávě, pod dohledem monitorovací mise ruských vojáků. Podmínky dohody, na základě kterých Jerevan předal území Ázerbájdžánu, vyvolaly v Arménii demonstrace.

Spor o oblast v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Britská mutace koronaviru je asi smrtelnější

22.01.2021 19:11 První vědecké důkazy naznačují, že mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Londýně a na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama