Ázerbájdžán slaví vítězství v Karabachu. Arméni jsou rozzlobení, chtějí demisi premiéra

V reakci na uzavření dohody o příměří v Náhorním Karabachu se v ázerbájdžánském hlavním městě Baku odehrávají spontánní oslavy vítězství. Arménský premiér Nikol Pašinjan naopak čelí protestům i výzvám k odstoupení. Již v noci vtrhli odpůrci dohody do budovy arménské vlády a parlamentu.

Nikol Pašinjan
doporučujeme

Obě země v noci na dnešek podepsaly za účasti Ruska dohodu ukončení bojů o tuto Armény obývanou enklávu na ázerbájdžánském území. Bojující strany podle ní zůstanou na dosavadních pozicích, čímž Ázerbájdžán získá zpět pod kontrolu významnou část Náhorního Karabachu a přilehlých okupovaných území. Na dodržování dohody budou dohlížet jednotky ruské mírové mise. Arménie se dále zavázala umožnit Ázerbájdžánu pozemní přístup do exklávy Nachičevan přes své území.

Uzavření příměří spustilo v Baku vlnu nadšení. Projíždějící auta a autobusy troubily, lidé slavili a mávali ázerbájdžánskými vlajkami, uvádí agentury. "Příměří má historický význam. Dohoda představuje arménskou kapitulaci. Tato dohoda je koncem mnohaleté okupace," uvedl prezident Ilham Alijev.

Někteří Ázerbájdžánci vyjadřovali politování nad tím, že válka skončila předtím, než Ázerbájdžán stačil získat kontrolu nad celým územím Náhorního Karabachu. Nelíbí se jim ani přítomnost mírových vojsk Ruska, které je určující silou v regionu od dob rozpadu Sovětského svazu.

"Chystali jsme se získat zpět celý Národní Karabach," řekla agentuře Reuters 52letá Kjamala Alijevová. "Dohoda je velice vágní. Arménii nevěřím a Rusku už vůbec ne," dodala.

Naopak v Arménii vyzvalo premiéra Pašinjana 17 politických stran k odstoupení. Vznikla rovněž petice, která žádá prohlášení dohody za neplatnou. Tajemník rady bezpečnosti Náhorního Karabachu na protest proti uzavření příměří odstoupil, uvedla agentura RIA Novosti.

zdroj: YouTube

Před parlamentem v metropoli Jerevanu se dnes dopoledne odehrál protest několika stovek odpůrců příměří s Ázerbájdžánem, na němž demonstranti žádali Pašinjanovu demisi. "Musí odejít, tato dohoda musí být anulována," skandovali podle agentury TASS účastníci protestu.

Arménské ministerstvo obrany a generální štáb oznámily, že armáda bude dodržovat ustanovení dohody. Současně vyzvaly občany, aby se vyvarovali akcí vedoucích k destabilizaci země. Prezident Armen Sarkisjan na dnešek ohlásil začátek politických jednání o nastalé situaci.

První protesty v Jerevanu propukly záhy po oznámení dohody o příměří s Ázerbájdžánem. Demonstranti Pašinjana označili za zrádce a pronikli i do budovy parlamentu a úřadu vlády, který zpustošili. Nad ránem se pořádkovým silám podařilo dostat situaci pod kontrolu.

Současné boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu, na…

02.12.2020 12:28 Aktualizováno Británie dnes jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké…

Rusko oznámilo dalších 589 úmrtí na nemoc covid, dosud nejvíce

02.12.2020 10:18 Rusko dnes oznámilo 589 úmrtí za poslední den v souvislosti s koronavirem, to je dosud nejvíce od…

Proč se první vlna východu Evropy vyhnula a druhá ho drtí? Experti mají…

02.12.2020 00:01 NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie,…

Británie zavede nový systém koronavirových opatření

01.12.2020 22:00 Britský parlament dnes schválil nový třístupňový systém koronavirových restrikcí, podle nějž se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama