Ázerbájdžán získal u Karabachu další okres. Arméni utíkají, vzali i části vodní elektrárny

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev slíbil celou oblasti rekonstruovat a vrátit do ní život.

Ázerbájdžán, ilustrační foto
doporučujeme

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na dnešek středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

zdroj: YouTube

Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Arménie již odevzdala Ázerbájdžánu okres Agdam a do 1. prosince by měla postoupit ještě lačinský okres. Tyto ázerbájdžánské okresy tvořily za konfliktu v 90. letech okolo Náhorního Karabachu obranný val. Vyhlídka na návrat Ázerbájdžánců vyvolala exodus arménského obyvatelstva, obávajícího se odvety. Mnozí z nich při odchodu své domy zapálili.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev se v televizním projevu zavázal bránit "národní dědictví" v podobě mnoha náboženských památek v kelbadžarském okresu a kritizoval Armény, že při svém odchodu "zapalují lesy a domy, které nepostavili".

"Obnovíme Kelbadžar, ať o tom nikdo nepochybuje. Život se tam vrátí," prohlásil prezident Alijev s tím, že vydal příkaz k rekonstrukci nejen okresního města, ale i dalších míst zničených Armény při jejich odchodu. Alijev si podle agentury AP postěžoval, že nenašel "jedinou stojící budovu" při prohlídce měst, která během šestitýdenních bojů dobyla ázerbájdžánská vojska na jihu Karabachu, anebo je podstoupila Arménie na základě dohody. "Všechno zničili," dodal.

Zpravodaj AFP na místě viděl arménské obyvatele, jak před odjezdem porážejí stromy, přeřezávají elektrické vedení a dokonce nakládají na nákladní vůz části vodní elektrárny. V 90. letech odtud museli prchat opačným směrem Ázerbájdžánci. Nynější náladu v Baku agentura charakterizovala jako euforii.

Šestitýdenní boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Baku se při nich podařilo vojensky získat další čtyři okresy.

Dohodu o ukončení bojů, uzavřenou v noci z 9. na 10. listopadu, zprostředkovalo Rusko, jehož jednotky v počtu téměř 2000 mužů mají dohlížet na klid zbraní. O svou roli se hlásí také Turecko jako ázerbájdžánský spojenec v konfliktu, zatímco západní země, včetně Spojených států a Francie, podle AFP "ztrácejí půdu pod nohama".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská mutace koronaviru je asi smrtelnější

22.01.2021 19:11 První vědecké důkazy naznačují, že mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Londýně a na…

V Británii se loni prodalo o čtvrtinu méně oblečení

22.01.2021 16:37 V Británii se loni kvůli pandemii prodalo o 25 procent méně oblečení. Je to největší pokles za 23…

Jak motivovat lidi k testům? Anglie zvažuje za pozitivní výsledek 13 tisíc…

22.01.2021 13:38 Všichni pozitivně testovaní by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13.000 korun). Dávka by měla…

Podle Kremlu jsou chystané demonstrace za Navalného nepřípustné

22.01.2021 13:14 Za nepřípustné označil dnes Kreml protestní akce, které na sobotu svolávají přívrženci uvězněného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama