Ázerbájdžánský premiér rezignoval, nahradil ho poradce prezidenta

Ázerbájdžánský premiér Novruz Mamedov na vlastní žádost odstoupil z funkce a jeho nástupcem v čele vlády se stal Ali Asadov, dosavadní vicekancléř a hospodářský poradce ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. Na schůzi parlamentu v Baku to dnes oznámil předseda zákonodárného sboru Oktay Asadov.

Přidejte svůj názor

Ilham Alijev, prezident Ázerbajdžánu
doporučujeme

Mamedov (72) byl do funkce premiéra jmenován teprve před rokem a podle místní agentury Turan "nevykázal během této doby žádnou užitečnou iniciativu". Aliho Asadova jako jeho nástupce doporučil autoritativní vůdce Ázerbájdžánu Alijev, parlament nového premiéra schválil jednomyslně.

Význam předsedy vlády v mocenské hierarchii bohaté jihokavkazské země se snížil po referendu z roku 2016, které posílilo moc prezidenta a mimo jiné schválilo vznik funkce prvního viceprezidenta jako druhého nejvyššího představitele státu. Alijev do ní jmenoval svou manželku Mehriban.

Ázerbájdžán je třetím největším producentem ropy z bývalých sovětských republik a země je závislá na příjmech z prodeje této suroviny. Už víc než čtvrt století ovládá stát klan Alijevů, nynější prezident Ilham Alijev je synem bývalého generála sovětské tajné služby KGB a někdejšího vysokého komunistického funkcionáře Gejdara Alijeva, který převzal moc v zemi v roce 1993.

Ázerbájdžánská opozice a mezinárodní organizace obviňují režim z potlačování lidských práv a volebních podvodů. Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic hájící svobodu sdělovacích prostředků řadí Ázerbájdžán na 163. místo ze 180 států, které vyhodnocuje z hlediska svobody médií.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V centru Kyjeva "popravili" emigranta z Kavkazu, spekuluje se o práci Rusů

14.10.2019 11:20 Neznámí pachatelé v Kyjevě v noci na dnešek zastřelili třiatřicetiletého muže. Ukrajinská média…

Putin usadil Trumpa. Jeho twitter ho nezajímá

13.10.2019 14:21 Kreml nevyčítá prezidentu Donaldu Trumpovi nynější problémy v rusko-amerických vztazích, protože si…

Trump a Putin opět tváří v tvář? Kreml nevyloučil schůzku v Chile

11.10.2019 16:49 Setkání prezidentů Ruska a USA Vladimira Putina a Donalda Trumpa na listopadovém summitu asijských…

Zemřel Alexej Leonov. První kosmonaut, který vystoupil do volného vesmíru

11.10.2019 15:30 Aktualizováno Zemřel bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který v roce 1965 jako první člověk vystoupil do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama