Babiš chce Srbsko co nejdříve v Schengenu

Srbsko by se mělo stát co nejdříve součástí schengenského prostoru, míní český premiér Andrej Babiš. Česko také podporuje přistoupení nejen této balkánské země k Evropské unii. Babiš to řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání se srbskou premiérkou Anou Brnabičovou. Oba státníci ocenili také vzájemnou ekonomickou spolupráci.

Andrej Babiš
doporučujeme

"Srbsko je dlouhodobě náš důležitý partner a stejně jako u dalších zemí západního Balkánu podporujeme Srbsko na cestě ke členství v Evropské unii," řekl Babiš s tím, že několikrát aktivně na summitech EU vystoupil zejména s návrhem, aby se Srbsko v rámci řešení ilegální migrace a bezpečnosti Evropy stalo součástí schengenské zóny bez kontrol vnitřních hranic. Podle něj by tento proces mohl být rychlejší než vstup Srbska do EU. Brnabičová ocenila, že jednou z priorit českého předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 bude rozšíření bloku.

Babiš uvedl, že od roku 2015 Česko poskytlo Srbsku finanční pomoc ve výši 57 milionů korun a připomněl působení českých policistů, kteří se v zemi podílejí na zastavení ilegálních přechodů hranice.

Brnabičová také poznamenala, že v březnu by měl Srbsko navštívit ministr zahraničí Tomáš Petříček s podnikateli. Zároveň se jedná o termínu cesty srbského prezidenta Aleksandara Vučiče do České republiky.

Hlavní tematickou náplní dnešní Babišovy pracovní cesty do Bělehradu byl postup při koronavirové pandemii. Stejně jako minulý pátek do Maďarska s premiérem vyrazili například jeho poradce, bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula, hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal nebo ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch.

Babiš bude odpoledne jednat i s Vučičem a navštíví velkokapacitní očkovací centrum na bělehradském výstavišti. Doprovodí jej kromě Brnabičové též srbský ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama