Babiše zaujalo, že si v Srbsku občané mohou vybrat vakcínu

Premiér Andrej Babiš považuje za zajímavé, že v Srbsku si občané mohou vybrat, kterou vakcínou proti koronaviru se nechají naočkovat. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním jednání se srbskou premiérkou Anou Brnabičovou v Bělehradě.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Srbské úřady dosud registrovaly k použití americko-německý preparát firem Pfizer a BioNtech, ruský Sputnik V a také látku čínské společnosti Sinopharm. Všemi přípravky se již začalo očkovat. Sedmimilionová balkánská země naočkovala už více než půl milionu lidí.

Čínská vakcína je podle Babiše v Srbsku velmi populární i proto, že je dodávána s injekční stříkačkou a jehlou. Země podle něj objednala čtyři miliony dávek vakcíny od Sinopharmu a dva miliony dávek ruského preparátu Sputnik V. "Občané mají možnost si vybrat a pokud nechtějí nějakou, počkají si na tu, kterou si vybrali," uvedl Babiš. Česká delegace podle něj v Srbsku získala velké množství informací o procesu vakcinace.

Balkánská země je podle Babiše na druhém místě v Evropě v počtu podaných vakcín po Británii. Denně se v Srbsku aktuálně očkuje 30.000 až 53.000 lidí, uvedl. Premiér zopakoval svůj postoj, že zásadní je zajistit bezpečnou vakcínu pro občany a oprostit se od politiky. Ruskou a čínskou vakcínu zatím neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Podle Babiše by bylo zajímavé zjistit, zda by měli čeští občané o podobné preparáty zájem.

Novinářům předseda vlády řekl, že ho německá kancléřka Angela Merkelová informovala, že bude hovořit s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ohledně možné registrace čínské vakcíny u EMA. "Je to v tuto chvíli asi jediná vakcína na světě, která je vyrobena tradičním způsobem, je velice bezpečná a je dostupná ve větším množství," poznamenal.

Premiérův poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že Srbsko je jednou z nemnoha zemí, které vyžadují zapojení praktických lékařů do systému očkování. Páteřní sítí pro vakcinaci jsou podle něj polikliniky, kromě toho jsou vystavěna i velkokapacitní očkovací centra, která mají vysokou rezervní kapacitu. Jedno z nich na výstavišti v Bělehradě dnes česká delegace navštívila.

Možnost vybrat si vakcínu považuje Prymula za dobrou. Lehce ale komplikuje systém očkování, neboť v centrech musí být speciální sály pro jednotlivé vakcíny, aby nedocházelo k mísení, řekl novinářům na závěr cesty.

Brnabičová uvedla, že Srbsko má se všemi využívanými vakcínami výborné zkušenosti. Rusko podle ní připravuje i další vakcínu Sputnik Lite. Srbsko zároveň jedná s Ruskem o možnosti vyrábět vakcínu Sputnik V na území balkánského státu. Ve čtvrtek by měla dorazit delegace z Ruské federace.

Na pracovní cestu s Babišem stejně jako minulý pátek do Maďarska vyrazili kromě Prymuly také například hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal nebo ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch.

Babiš odpoledne jednal i se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Při návštěvě očkovacího centra jej doprovodil kromě Brnabičové též srbský ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama