Balkán začíná rušit omezení zavedená kvůli koronaviru

Několik balkánských zemí tento týden oznámilo, že postupně začíná rušit omezení, která byla zavedena s cílem zabránit šíření koronaviru. Uvedl to dnes server Balkan Insight.

Ilustrační foto

V Srbsku dnes začaly opět fungovat tržnice, autoservisy, menší obchody, stavebnictví i některé další služby, a to pod podmínkou, že zaměstnanci budou mít ochranné pomůcky. Kvůli obavě z přílišného shlukování lidí naopak nadále zůstanou uzavřena nákupní centra.

Senioři nad 65 let si budou po čtyřech týdnech nuceného pobytu doma moci opět vyjít na procházku - ovšem nanejvýš 600 metrů od svého bydliště a současně jen mezi šestou hodinou večerní a jednou hodinou ranní, maximálně na půlhodinu a ještě pouze tři dny v týdnu.

V sousedním Chorvatsku, kde platí omezení vycházení od poloviny března, úřady o víkendu rozhodly o prodloužení restrikcí o další dva týdny. Lidé ale nyní již budou moci cestovat v rámci jednotlivých žup bez elektronické povolenky, kterou dosud vydávaly úřady pro pohyb mimo města či okres bydliště.

Navzdory výzvám veřejnosti, médií či podnikatelů nedala chorvatská vláda odpověď na to, kdy se chystá omezení zrušit. V pondělí premiér Andrej Plenković uvedl, že brzy zveřejní seznam ekonomických činností, které budou v blízké době opět povoleny.

Zdravotnické úřady v Černé Hoře dnes zkrátily zákaz vycházení, prodloužily možnou otevírací dobu některých obchodů a lidé rovněž dostali možnost venku sportovat a cvičit - za předpokladu, že budou udržovat fyzický odstup.

Severomakedonský předseda vlády Oliver Spasovski v pondělí oznámil, že jeho kabinet připravuje plán, který zemi postupně vrátí k normálu. K jeho realizaci přistoupí patrně začátkem května. Uvolňování omezení bude postupné, nejprve bude zkrácena doba zákazu vycházení, který nyní platí denně od 16:00 do 05:00 včetně víkendů. Než se tak stane, bude ale pravděpodobně zavedena povinnost nosit mimo domov roušky, uvedla vláda.

Úřady v Bosně a Hercegovině uvedly, že zvažují zmírnění některých již přes měsíc platných opatření, pokud situace kolem koronaviru zůstane pod kontrolou. Otevřít by v takovém případě mohla kadeřnictví, některé obchody a zmírněn by byl i zákaz vycházení. Republika srbská, která je jednou ze dvou entit tvořících stát Bosna a Hercegovina, plánuje začít s uvolňováním restrikcí po pravoslavném svátku svatého Jiří, který připadá na 6. května.

Albánský premiér Edi Rama dnes podle televize A2 oznámil, že od příštího týdne bude prodloužena doba, kdy si lidé mohou dojít nakoupit. Meziměstská automobilová doprava bude obnovena 4. května a ve stejný den otevřou i některé obchody.

V Bulharsku šéf národního operačního štábu Vencislav Mutafčijski v pondělí uvedl, že pro rušení restrikcí zatím neuzrál čas, neboť země právě prochází vrcholem epidemie. Šíření nákazy je podle něj v Bulharsku rychlejší než v Itálii.

Rumunsko, Moldavsko a Kosovo zatím k rušení restriktivních opatření nepřikročilo. Vláda v Bukurešti odmítla návrh ředitele institutu pro nakažlivé choroby, aby začala uvolňovat omezení pohybu tak, aby se napříště vztahovala pouze na osoby starší 65 let.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 17:19 Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní…

16.05.2022 15:28 Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Severní Korea má zřejmě více než milion případů koronaviru

16.05.2022 15:05 Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy koronavirem, ačkoli…

Švédsko oficiálně zažádá o členství v NATO

16.05.2022 18:31 Aktualizováno Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v Severoatlantické alianci. Ve Stockholmu to dnes…

Putin nepovažuje plány na přijetí Finska a Švédska do NATO za problém

16.05.2022 18:24 Aktualizováno Plány na přijetí Finska a Švédska do NATO nejsou problém, prohlásil dnes podle agentury Reuters…

ON-LINE 82. den války: Ukrajinská armáda v Charkovské oblasti vytlačila…

16.05.2022 17:19 Aktualizováno Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Na Ukrajině podle Jourové probíhá první kybernetická válka v dějinách

16.05.2022 16:46 Evropská unie i za současné situace nadále drží strategii digitalizovat Evropu. Posílení…

Erdogan prý rozehrál další hru, o vstup Švédska a Finska do NATO mu nejde

16.05.2022 14:29 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svým postojem k možnému členství Švédska a Finska v…

Gazprom na červen nezarezervoval kapacitu pro export plynu do Evropy přes…

16.05.2022 12:56 Ruský státní plynárenský gigant Gazprom na červen nezarezervoval tranzitní kapacitu pro export…

Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:42 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

81. den války: Ruská ofenziva nadále ztrácí na síle, na Azovstal dopadaly…

15.05.2022 22:25 Aktualizováno Podle britského vojenského zpravodajství je nepravděpodobné, že by Rusko v příštích 30 dnech…

Švédsko je blíž vstupu do NATO, podpořili ho sociální demokraté

15.05.2022 19:09 Aktualizováno Švédská vládní sociálně demokratická strana dnes podpořila vstup země do NATO, uvedla agentura…

Finsko podá přihlášku do NATO, potvrdili prezident a premiérka

15.05.2022 17:17 Aktualizováno Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová dnes oznámili, že Finsko požádá o…

Související:

Právě se děje

reklama