Barbarství v Kyjevě? Židy rozhořčilo pojmenování ulic po kolaborantech

Ředitel Ukrajinského židovského výboru Eduard Dolynskyj ostře kritizoval úterní rozhodnutí poslanců kyjevského městského sněmu pojmenovat ulice ukrajinského hlavního města po kolaborantech s nacistickými okupanty. Podle Dolynského jde o "nepředstavitelné barbarské zneuctění" památky obětí holokaustu.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Židé, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jedna z ulic má nést jméno Ivana Pavlenka, který za války velel ukrajinským policistům sloužícím jako pomocná jednotka SS. Podle Dolynského to byl "válečný zločinec" a "hromadný vrah", na jehož rukou "je krev desítek tisíc nevinných lidí", včetně žen a dětí. Podílel se totiž na masových vraždách Židů, Ukrajinců a Bělorusů.

Další ulici se poslanci rozhodli pojmenovat po malíři Nilovi Chasevičovi, který v západoukrajinském městě Rivne maloval antisemitské karikatury do nacistických novin, zatímco ukrajinští nacionalisté zabíjeli tisíce Židů. V řadách nacionalistické Ukrajinské povstalecké armády se podle Dolynského podílel na hromadném vraždění Poláků.

"Hanba kyjevskému starostovi Vitaliji Kličkovi! Hanba poslancům kyjevského sněmu, komisi pro přejmenování a aktivistům, kteří se podíleli na tomto rozhodnutí. Je to nejen zneuctění památky nevinných obětí holokaustu a druhé světové války, ale i cynické popření ukrajinských zákonů a morálních norem!" zdůraznil šéf Ukrajinského židovského výboru.

Ukrajinské úřady podle agentury AP dosud nereagovaly.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin se postavil návrhu na časově neomezený mandát prezidenta

18.01.2020 18:47 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes postavil proti návrhům na zavedení neomezeného mandátu pro…

Co chystá Putin? To nejzajímavější teprve přijde, domnívá se analytik

18.01.2020 00:01 NÁZOR - Po nečekaném oznámení ústavních změn v Rusku a rezignaci vlády, se rychle šíří rétorická…

Ukrajinský premiér podal demisi, Zelenskyj ji odmítl

17.01.2020 19:28 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl dnešní rezignaci předsedy vlády Oleksije Hončaruka,…

USA mají podezření, že velvyslankyni na Ukrajině hrozilo nebezpečí

17.01.2020 19:07 Spojené státy podobně jako Ukrajina prošetří, zda někdejší americká velvyslankyně v Kyjevě Marie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama