BBC: Královna Alžběta II. vyzve v projevu k sebekázni a odhodlání

Britská královna Alžběta II. v dnešním zvláštním poselství veřejnosti zdůrazní nutnost sebekázně a odhodlání při zvládání koronavirové krize. Dnes o tom informovala společnost BBC, jejíž redakce má předtočenou nahrávku k dispozici. Ministr zdravotnictví Brity varoval, že pokud nebudou dodržovat pravidla karantény, bude muset omezit možnost vyrážet ven za pohybem.

Královna Alžběta II.

Panovnice takto vystupuje pouze ve vzácných případech. V projevu vyjádří soustrast se zármutkem, bolestí a finančními těžkostmi, s nimiž se potýká britská veřejnost. Poděkuje také za nasazení pracovníkům státního zdravotnického systému NHS a zdůrazní roli jedince při zvládání krize.

"Hovořím k vám v čím dál složitější době. Době narušení života naší země: narušení, které mnohým způsobilo zármutek, finanční obtíže a ohromné změny v každodenním životě nás všech," sdělí podle BBC královna.

"Doufám, že v nadcházejících letech bude každý schopen být hrdý na to, jako se této výzvě postavil. A že ti, kteří přijdou po nás, řeknou, že Britové této generace byli silnější než kdy jindy. Že vlastnosti jako sebekázeň, tiché a upřímné odhodlání i pocit sounáležitosti nadále charakterizují tuto zemi."

Projev bude odvysílán v televizi, rádiu a na sociálních sítích ve 20:00 místního času (21:00 SELČ). Má za cíl lidi sjednotit a dát jim pocit jistoty, uvedl královský zpravodaj BBC Nick Witchell s tím, že nahrán byl "v úzké spolupráci s Downing Street", tedy britským premiérem Borisem Johnsonem, který stále pobývá v karanténě poté, co se nakazil koronavirem.

Británie dosud podle dat Univerzity Johnse Hopinse zaznamenala bezmála 42.500 případů nákazy. Přes 4300 lidí nemoci covid-19 podlehlo, přičemž nejmladší obětí bylo pětileté dítě. Země v sobotu znovu zaznamenala smutný rekord v počtu mrtvých během jediného dne.

Mezi zemřelými jsou podle sdělení odborů i tři řidiči autobusů londýnského dopravního podniku a dva mechanici. Nakazili se pravděpodobně ještě před vyhlášením vládního doporučení vycházet jen v nejdůležitějších případech. Nová opatření na ochranu řidičů zahrnují pravidelné dezinfekce vozidel, umístění ochranných skel kolem kabiny řidiče a zákaz cestujícím sedět na sedadlech v jejich blízkosti.

Na 13 lidí, kteří v uplynulých týdnech zemřeli v domě s pečovatelskou službou ve skotském Glasgow, podle vedení tohoto zařízení patrně podlehli nákaze koronavirem. Testováni nebyli, protože je nikdo nepřevezl do nemocnice. Nakaženi byli rovněž dva členové personálu a museli být hospitalizováni. Oficiálně zveřejňovaná denní čísla obětí epidemie v Británii nezahrnují úmrtí v domovech s pečovatelskou službou, neboť ta se sčítají zvlášť a zveřejňována jsou jen jednou týdně.

V Británii i dnes panuje krásné jarní počasí. Úřady londýnské čtvrti Lambeth zavřely jeden z parků, protože se v něm v sobotu opalovalo příliš mnoho lidí, nebo nedodržovali pravidla bezpečného odstupu. "Nerad bych pohyb venku přestal brát jako důvod, proč je možné opustit domov," vzkázal podle Reuters lidem, kteří se neřídí úředními nařízeními šéf resortu zdravotnictví Matt Hancock.

V Británii si lidé jednou denně mohou jít zaběhat, projet se na kole nebo jít na procházku, opalovat se je ale zakázáno. "Lidé by neměli pravidla porušovat, protože to by znamenalo, že se bude virus šířit víc a víc a museli bychom podniknout další kroky," varoval Hancock.

V Rusku mírně klesl přírůstek nových případů koronaviru

03.08.2021 11:17 V Rusku za uplynulý den přibylo 22.010 případů nákazy novým koronavirem, 788 lidí v souvislosti s…

Šyšov pomáhal Bělorusům utéct před Lukašenkem, byl nalezen oběšený v parku

03.08.2021 09:50 Aktualizováno Pohřešovaný běloruský aktivista Vital Šyšov, který pomáhal Bělorusům prchajícím před represemi z…

V Evropě se od začátku pandemie nakazilo přes 60 milionů lidí

02.08.2021 13:02 V Evropě se od začátku nynější pandemie koronavirem nakazilo přes 60 milionů lidí, uvedla dnes…

V Rusku opět přibylo více než 23.000 nakažených koronavirem

02.08.2021 10:46 V Rusku přibylo 23.508 nových případů nákazy koronavirem a 785 úmrtí pacientů s covidem-19 za…

Pevnost Evropa. Prestižní deník tvrdě kritizuje strategii vůči migrantům

02.08.2021 00:01 NÁZOR - Před sedmdesáti lety stanovila ženevská konvence OSN o uprchlících právo běženců na…

Merkelová odchází. Politoložka nastiňuje, jaké budou důsledky pro postoj k…

01.08.2021 00:01 NÁZOR - Parlamentní volby v Německu plánované na září letošního roku ukončí šestnáctileté…

Britský premiér Johnson se stane dvojnásobným otcem

31.07.2021 19:10 Manželka britského premiéra Borise Johnsona dnes oznámila na sociálních sítích, že je znovu těhotná…

Počet těhotných s covidem v nemocnici roste. Šéfka anglických asistentek…

31.07.2021 17:19 Šéfka porodních asistentek v Anglii Jacqueline Dunkleyová-Bentová dnes vyzvala svoje kolegyně a…

Ruský Šachmat nedokáže účinně konkurovat americké F-35, tvrdí muž z…

30.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Nový ruský bojový letoun páté generace obtížně zjistitelný radarem, Suchoj Šachmat, je…

Lukašenko nebude váhat v případě potřeby pozvat do Běloruska ruská vojska

30.07.2021 18:22 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes řekl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit…

Související:

Právě se děje