Bělorus udal na policii Lukašenka. Může za smrt jeho matky, kterou zabil koronavirus

Bělorus žijící ve Francii, jehož matka podlehla koronavirové nákaze, udal na policii běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka jako viníka její smrti. Úmrtí podle stěžovatele zavinil tím, že nepřijal potřebná opatření v boji proti pandemii nemoci, kterou koronavirus vyvolává. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Aljaksandr Matvejev uvedl, že Lukašenka oznámil běloruské policii s návrhem, aby proti němu bylo zahájeno vyšetřování kvůli úmrtí 68leté Lydie Matvejevové. Ta zemřela 2. dubna v nemocnici ve městě Vitebsku na severovýchodě Běloruska.

"Lukašenko nepřijal potřebná opatření včas," řekl Matvejev agentuře Reuters. "A pokud tato osoba, která vykonává moc, taková opatření nepřijímá, nedělá nic. Měl by nést zodpovědnost jako každý jiný občan," dodal.

Lukašenko, který je u moci od roku 1994, je jedním z nejvíce veřejně skeptických vůdců na světě, pokud jde o potřebu důrazných opatření k zastavení koronavirové nákazy. Kritizoval návrhy, aby nařídil zákaz vycházení, a místo toho navrhl taková opatření, jako je pití vodky a návštěvy saun. Strach z koronaviru přitom označil za "psychózu".

Koncem března na dotaz zpochybňující jeho rozhodnutí zúčastnit se hokejového utkání Lukašenko ptajícímu se novináři ironicky odpověděl: "Nejsou tu žádné viry. Viděl jsi nějakého kolem létat?"

Běloruské ministerstvo zdravotnictví, které nabádá lidi k omezení vzájemných kontaktů jako prevenci proti nakažení koronavirem, uvádí, že v zemi kvůli této infekci už zemřelo 39 lidí. Lukašenko nicméně trvá na tom, že všechny oběti měly jiné zdravotní problémy. Je přesvědčený, že tento virus v Bělorusku nikoho nezabije.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid: Rusko hlásí nový rekord v počtu nakažených za den

03.12.2020 14:23 Aktualizováno V Rusku přibylo za uplynulých 24 hodin dalších 28.145 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS…

Reuters: Dohoda EU s Británií by mohla být v pátek či o víkendu

03.12.2020 13:51 Vyjednavači by se mohli na podobě budoucích vztahů Británie s Evropskou unií dohodnout v pátek nebo…

Válečný zločinec Kosiah stanul před soudem, podle žaloby se dopustil i…

03.12.2020 13:39 Ve Švýcarsku dnes začal soudní proces s bývalým velitelem liberijských povstalců Alieuem Kosiahem.…

Je čas dospět. EU se musí stát politickým a vojenským hráčem, apeluje…

03.12.2020 00:01 NÁZOR - Pocit úlevy evropských politických elit ze zvolení Joe Bidena americkým prezidentem byl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama