Běloruská korodinační rada popírá, že by chtěla převzít moc

Opoziční koordinační rada pro klidné předání moci v Bělorusku odmítla tvrzení prezidenta Alexandra Lukašenka, že chce převzít vládu v zemi. Ujistil o tom dnes jeden z členů vedení rady Pavel Latuška, podle něhož chce grémium zahájit dialog o překonání politické krize. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská řekla, že v zemi se nyní odehrává pokojná revoluce. Běloruské soudy dnes poslaly na deset dní do vězení členy opoziční rady Sjarheje Dyleuska a Volhu Kavalkovovou.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.

Běloruská opozice odmítá jako zfalšované vítězství Lukašenka v nedávných prezidentských volbách a žádá jeho rezignaci a nové hlasování. V zemi se v posledních týdnech konají bezprecedentní protivládní demonstrace.

Lukašenkovi se ve volbách postavila Cichanouská, která dnes při videokonferenci ujistila Evropský parlament, že v Bělorusku probíhá "poklidná revoluce". "Bělorusko se probudilo. Už nejsme opozicí. Už je nás většina. Pokojná revoluce je v chodu. Není to geopolitická revoluce, je to demokratická revoluce," řekla europoslancům.

"Vytyčili jsme si jediný cíl: Zahájit dialog o překonání politické krize," řekl dnes zpravodajskému portálu Tut.by další opoziční vůdce, bývalý běloruský ministr kultury Latuška, který dopoledne vypovídal jako svědek před vyšetřovateli zkoumajícími činnost rady. Ta je podle Latušky v souladu s ústavou.

Podle opozičního předáka vyšetřování rady, které zahájily běloruské úřady, má na lidi vyvinout tlak, aby tento orgán opustili.

Běloruská prokuratura minulý týden zahájila trestní řízení kvůli koordinační radě, která podle úřadů usiluje o uchopení moci a chce ohrozit národní bezpečnost.

Dnes byli podle agentury Reuters před soud předvedeni představitelé běloruské opozice Sjarhej Dyleusk a Olga Kolvaková poté, co strávili noc za mřížemi, zatímco většina významných opozičních osobností už je ve vězení nebo v exilu.

Dyleuského, který vedl nedávné stávky v minském závodě na traktory MTZ, dnes soud poslal na deset dní do vězení. Podle serveru Tut.by byl zadržen v pondělí poblíž továrny, když diskutoval s kolegy o situaci v podniku a o stávce. Policie měla za to, že se podílí na organizaci ilegální akce. Kavalkovová, nyní hlavní zástupkyně Cichanouské v Bělorusku, byla u jiného soudu odsouzena ke stejnému trestu. Obhajoba se míní odvolat, uvedla rada.

Dnes před sídlem ministerstva školství v Minsku demonstrovali učitelé, ačkoli Lukašenko pohrozil, že pedagogové, kteří nepodporují vládu, přijdou o práci. "Zprotivilo se žít s hubou v podlaze, jak říkají policisté," řekla jedna z učitelek podle serveru Tut.by. Připustila, že se bojí, aby ji nevyhodili z práce, ale přesto se rozhodla přijít, protože "vždy jsem pracovala podle svého svědomí a styděla bych se podívat se v zrcadle sama sobě do očí".

Protestem pedagogové podle portálu odpověděli na Lukašenkova slova, že ve školách smějí pracovat jen ti, kdo sdílejí "státní ideologii". Jde podle nich o pokrytectví, protože úřady současně tvrdí, že škola má být bez politiky. K učitelům se přidali i rodiče a další lidé, dohromady přišlo několik stovek lidí. Ministr školství nepřišel, ačkoliv jej zvali. Policie varovala, že akce není povolená, zatímco demonstranti vykřikovali hesla jako "Hanba" a "Čestné volby".

Cichanouská dnes z litevského exilu pozvala občany na večerní oslavu běloruského Dne nezávislosti na náměstí Nezávislosti v Minsku.

V Bělorusku po prezidentských volbách z 9. srpna propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků. Podle ústřední volební komise volby opět drtivě vyhrál Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Panuje ale podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila Cichanouská.

Opozice vytvořila koordinační radu s cílem zprostředkovat klidné předání moci. Členy rady jsou desítky lidí včetně Cichanouské nebo nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové, která byla zadržena v pondělí a předvedena k výslechu má být ve středu.

Běloruský nejvyšší soud dnes odmítl všechny žádosti opozičních kandidátů, aby neuznal výsledky prezidentských voleb z 9. srpna, a to jak Svjatlany Cichanouské, tak dalších kandidátů Andreje Dmitrijeva a Hanny Kanapacké. 

"Protože ústřední volební komise rozhodnutí o neplatnosti voleb nepřijala, stížnost Cichanouské o neplatnosti voleb nepodléhá rozhodování soudu, neboť podobné požadavky nepatří do kompetence soudu," uvedl nejvyšší soud v odůvodnění podle serveru Tut.by. Podobně soudci nevyhověli ani stížnostem ostatních kandidátů.

V Rusku opět přibyl rekordní počet nakažených

25.10.2021 11:28 Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 37.930 případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet…

V Rusku v sobotu zemřel téměř rekordní počet nakažených

24.10.2021 16:58 V Rusku v sobotu přibylo dalších 1072 úmrtí spojených s nemocí covid-19, což je v zemi druhý…

Při nehodě autobusu zemřelo v Rusku nejméně šest lidí

24.10.2021 11:08 Nejméně šest lidí zahynulo v noci na dnešek na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s…

NÁZOR: Lockdowny stvořily nový druh ohrožených pijáků, varuje adiktolog

24.10.2021 00:01 Zvýšené pití během pandemie vytvořilo skupinu lidí, kteří se nepovažují za alkoholiky, ale činí jim…

Británie za uplynulý týden eviduje nejvíce nově nakažených od července

23.10.2021 21:28 Británie za uplynulý týden zaznamenala nejvyšší počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem…

Permafrost taje. Nejvíce pociťuje vliv oteplování Rusko

23.10.2021 15:25 Staré letiště v sibiřské obci Čurapča je už léta nepoužitelné, jeho ranvej se proměnila v bažinaté…

Ukázka ruské "demokracie". Policie jde po muži, který odhalil násilí na…

23.10.2021 13:26 Ruské úřady vydaly zatykač na muže, díky kterému se veřejnost začátkem října dozvěděla o násilí…

Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty nakažených

23.10.2021 11:05 Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Experti doporučují Johnsonovi, aby Británie zavedla opatření proti šíření…

22.10.2021 17:35 Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření…

Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit…

22.10.2021 12:08 Rusko je připraveno bezprostředně po schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2 zvýšit…

Související:

Právě se děje

reklama