Běloruská korodinační rada popírá, že by chtěla převzít moc

Opoziční koordinační rada pro klidné předání moci v Bělorusku odmítla tvrzení prezidenta Alexandra Lukašenka, že chce převzít vládu v zemi. Ujistil o tom dnes jeden z členů vedení rady Pavel Latuška, podle něhož chce grémium zahájit dialog o překonání politické krize. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská řekla, že v zemi se nyní odehrává pokojná revoluce. Běloruské soudy dnes poslaly na deset dní do vězení členy opoziční rady Sjarheje Dyleuska a Volhu Kavalkovovou.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.
doporučujeme

Běloruská opozice odmítá jako zfalšované vítězství Lukašenka v nedávných prezidentských volbách a žádá jeho rezignaci a nové hlasování. V zemi se v posledních týdnech konají bezprecedentní protivládní demonstrace.

Lukašenkovi se ve volbách postavila Cichanouská, která dnes při videokonferenci ujistila Evropský parlament, že v Bělorusku probíhá "poklidná revoluce". "Bělorusko se probudilo. Už nejsme opozicí. Už je nás většina. Pokojná revoluce je v chodu. Není to geopolitická revoluce, je to demokratická revoluce," řekla europoslancům.

"Vytyčili jsme si jediný cíl: Zahájit dialog o překonání politické krize," řekl dnes zpravodajskému portálu Tut.by další opoziční vůdce, bývalý běloruský ministr kultury Latuška, který dopoledne vypovídal jako svědek před vyšetřovateli zkoumajícími činnost rady. Ta je podle Latušky v souladu s ústavou.

Podle opozičního předáka vyšetřování rady, které zahájily běloruské úřady, má na lidi vyvinout tlak, aby tento orgán opustili.

Běloruská prokuratura minulý týden zahájila trestní řízení kvůli koordinační radě, která podle úřadů usiluje o uchopení moci a chce ohrozit národní bezpečnost.

Dnes byli podle agentury Reuters před soud předvedeni představitelé běloruské opozice Sjarhej Dyleusk a Olga Kolvaková poté, co strávili noc za mřížemi, zatímco většina významných opozičních osobností už je ve vězení nebo v exilu.

Dyleuského, který vedl nedávné stávky v minském závodě na traktory MTZ, dnes soud poslal na deset dní do vězení. Podle serveru Tut.by byl zadržen v pondělí poblíž továrny, když diskutoval s kolegy o situaci v podniku a o stávce. Policie měla za to, že se podílí na organizaci ilegální akce. Kavalkovová, nyní hlavní zástupkyně Cichanouské v Bělorusku, byla u jiného soudu odsouzena ke stejnému trestu. Obhajoba se míní odvolat, uvedla rada.

Dnes před sídlem ministerstva školství v Minsku demonstrovali učitelé, ačkoli Lukašenko pohrozil, že pedagogové, kteří nepodporují vládu, přijdou o práci. "Zprotivilo se žít s hubou v podlaze, jak říkají policisté," řekla jedna z učitelek podle serveru Tut.by. Připustila, že se bojí, aby ji nevyhodili z práce, ale přesto se rozhodla přijít, protože "vždy jsem pracovala podle svého svědomí a styděla bych se podívat se v zrcadle sama sobě do očí".

Protestem pedagogové podle portálu odpověděli na Lukašenkova slova, že ve školách smějí pracovat jen ti, kdo sdílejí "státní ideologii". Jde podle nich o pokrytectví, protože úřady současně tvrdí, že škola má být bez politiky. K učitelům se přidali i rodiče a další lidé, dohromady přišlo několik stovek lidí. Ministr školství nepřišel, ačkoliv jej zvali. Policie varovala, že akce není povolená, zatímco demonstranti vykřikovali hesla jako "Hanba" a "Čestné volby".

Cichanouská dnes z litevského exilu pozvala občany na večerní oslavu běloruského Dne nezávislosti na náměstí Nezávislosti v Minsku.

V Bělorusku po prezidentských volbách z 9. srpna propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků. Podle ústřední volební komise volby opět drtivě vyhrál Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Panuje ale podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila Cichanouská.

Opozice vytvořila koordinační radu s cílem zprostředkovat klidné předání moci. Členy rady jsou desítky lidí včetně Cichanouské nebo nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové, která byla zadržena v pondělí a předvedena k výslechu má být ve středu.

Běloruský nejvyšší soud dnes odmítl všechny žádosti opozičních kandidátů, aby neuznal výsledky prezidentských voleb z 9. srpna, a to jak Svjatlany Cichanouské, tak dalších kandidátů Andreje Dmitrijeva a Hanny Kanapacké. 

"Protože ústřední volební komise rozhodnutí o neplatnosti voleb nepřijala, stížnost Cichanouské o neplatnosti voleb nepodléhá rozhodování soudu, neboť podobné požadavky nepatří do kompetence soudu," uvedl nejvyšší soud v odůvodnění podle serveru Tut.by. Podobně soudci nevyhověli ani stížnostem ostatních kandidátů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson vybírá do vedení klíčových médií své spojence

26.09.2020 21:10 Britský premiér Boris Johnson hodlá přidělit klíčové mediální pozice dvěma zastáncům brexitu a…

Běloruské jednotky zatýkaly na dnešní protestní akci žen

26.09.2020 18:49 Běloruské bezpečností síly dnes na protestních akcích v metropoli Minsku proti prezidentovi…

Policie rozehnala v Londýně demonstranty proti opatřením. Nedodrželi…

26.09.2020 17:28 Několik tisíc lidí dnes přišlo protestovat na londýnském Trafalgarském náměstí proti zpřísňování…

Ukrajina drží smutek za 26 zemřelých při páteční havárii letadla

26.09.2020 16:53 Ukrajina dnes drží státní smutek kvůli páteční havárii vojenského letounu s 27 armádními piloty a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama