Běloruská opozice se prý nechce zřeknout dohod s Moskvou

Běloruská opozice se v případě příchodu k moci nehodlá zřeknout stávajících mezinárodních dohod s partnerskými státy, včetně Ruska, ujistila dnes agenturu Interfax Maryja Kalesnikavová z koordinační rady, vytvořené na popud štábu opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské.

Demonstrace na podporu Bělorusů
doporučujeme

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko označil koordinační radu za opoziční nástroj uchopení moci. Spolupracovnice Cichanouské dnes podle agentury TASS ujistila, že cílem rady není získat moc nezákonnými metodami. "Působíme pouze v souladu se zákonem a bez násilí," zdůraznila Volha Kavalkovová.

"Jsme naladěni konstruktivně vůči všem zahraničním partnerům. Soudíme, že všechny platné dohody se musí dodržovat," řekla Kalesnikavová, vedoucí volebního štábu Viktara Babaryky, kterému úřady nedovolily kandidovat na prezidenta. "Z naší strany potvrzujeme přání a připravenost budovat vzájemně výhodné vztahy se všemi partnerskými zeměmi, přirozeně včetně Ruska," dodala.

Lukašenko tvrdí, že opozice chce, aby Bělorusko opustilo svazové soustátí s Ruskem a vojenský pakt vedený Moskvou, a že rovněž chce zlikvidovat ruské vojenské objekty na běloruském území. To opozice popírá. "U nás vůbec tato otázka není na pořadu dne. Lukašenkova prohlášení hodnotíme jako pokus o manipulaci a podvod," řekla Kolesnikavová agentuře Interfax.

Koordinační rada vznikla na popud štábu Cichanouské kvůli hladkému předání moci po prezidentských volbách, jejich oficiální výsledky opozice neuznala. Po předání moci by měly následovat nové, spravedlivé volby. Rada podle Kolesnikavové není politická strana, ale otevřená struktura, do které mohou vstoupit vůdci různých společenství - od předáků dělníků po ředitele divadel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

24.09.2020 00:01 NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Policie v Minsku použila vodní děla a zatýká demonstranty

23.09.2020 20:34 Aktualizováno Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali…

Ruská stíhačka se zřítila během výcviku, možná byla sestřelena

23.09.2020 20:03 Aktualizováno Ruskou stíhačku Su-30, která se v úterý zřítila u Tveru, mohla omylem sestřelit jiná stíhačka během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama