Běloruská opozice zvolila vedení rady pro předání moci

Koordinační rada v Bělorusku, kterou vytvořila tamní opozice s cílem zajistit klidné předání moci od režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, si zvolila sedmičlenné předsednictví.

Demonstrace na podporu Bělorusů
doporučujeme

Oznámila to dnes ruská státní agentura TASS. Ve vedení je mimo jiné spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako první Běloruska byla oceněna před pěti lety Nobelovou cenou.

Lukašenko dnes na závěr zasedání bezpečnostní rady státu nařídil svým podřízeným obnovit klid v zemi, bouřící se proti ohlášenému Lukašenkově vítězství v prezidentských volbách z 9. srpna. 

"V Minsku už nesmějí být žádné další nepokoje. Lidé jsou unavení, lidé chtějí klid a ticho," zdůraznil prezident podle státní agentury Belta. "Drtivá většina lidí si zvykla žít v klidné zemi a my jim klidnou zemi musíme vrátit," prohlásil.

Lukašenko na závěr porady nařídil pohraničníkům zesílit ochranu státní hranice, aby do Běloruska nemohli proniknout z jiných zemích žoldnéři, zbraně, munice či peníze na financování nepokojů; většina demonstrantů je podle něj placená. Ministerstvo obrany má prioritně sledovat "přesuny vojsk NATO na území Polska a Litvy".

Ministerstvu vnitra pak uložil skoncovat s nepořádky v zemi a zejména v Minsku, jakož i uchránit pracovní kolektivy "před ulicí". Stávkující podle něj nemají dostat šanci k návratu do předchozího zaměstnání.

V Bělorusku druhým týdnem pokračují demonstrace, jejichž účastníci považují Lukašenkovo šesté vítězství v prezidentských volbách za zfalšované a žádají jeho rezignaci. Lukašenko obvinil v úterý opozici, že se prostřednictvím chystané koordinační rady chce chopit moci, členy rady označil za "otevřené nacisty" a hrozil "zchladit horké hlavy".

Situace v Bělorusku se zdá být ve slepé uličce: Lukašenkovi odpůrci pokračují v pouličních protestech a stávkách, ale jejich účinnost budí čím dál větší pochyby. Východiskem z krize by mohla být jednání, avšak Lukašenko debatovat s odpůrci nehodlá, ani nejeví ochotu vyslyšet mezinárodní hráče, poznamenal ruský list Kommersant. Roli prostředníka by podle něj mohl sehrát ruský prezident Vladimir Putin, který v úterý jednal s německou kancléřkou, francouzským prezidentem a předsedou Evropské rady a předal jejich stanoviska Lukašenkovi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K dobrým změnám v Bělorusku podle preláta pomohou modlitby a půst

25.09.2020 07:31 K třídennímu půstu a modlitbám za dobré změny ve společnosti a navrácení míru do Běloruska vyzval…

Nový "koncert velmocí"? Putinovy vize se nesetkají s pochopením, míní…

25.09.2020 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin nepřednesl na zasedání Valného shromáždění OSN projev, jaký…

V Rusku zaznamenali 6595 nově nakažených, nejvíce od července

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 6595 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 12.…

Británie má rekordní počet nově nakažených, přes 6500

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Británie dnes ohlásila 6634 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama