Běloruská policie provedla zátah na domovy ochránců práv a novinářů

Běloruští policisté od dnešního rána vykonávali domovní prohlídky u členů vedení nezávislého sdružení novinářů, ochránců lidských práv a žurnalistů v různých městech po celé zemi. Uvedl to nezávislý server Tut.by. Podle vyšetřovatelů je cílem prohlídek zjistit okolnosti financování protestů, které se od loňského léta snaží přimět autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka k odstoupení.

Běloruská policie
doporučujeme

"(Předsedu Běloruského sdružení novinářů) Andreje Bastunce odvážejí policisté z hlavní správy ministerstva vnitra z Minska, alespoň tak se představili. Bastunce si odvážejí, protože prohlídka má pokračovat v kanceláři sdružení. Policisté se chovají zdvořile a tvrdí, že není důvod se znepokojovat," uvedla Bastuncova manželka. Dodala, že policisté vykonali prohlídku u ní doma a zabavili telefony jejího syna a jeho přítelkyně. Policie později Bastunce propustila, uvedla agentura AP.

Domovní prohlídky policie vykonala i u nezávislých novinářů a aktivistů nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna. Policie prohledala domovy 25 žurnalistů a aktivistů, uvedla agentura Reuters, která razii označila za součást stupňujícího se úsilí potlačit masové protesty proti Lukašenkovi. Policisté nakrátko zadrželi přes 30 lidí, nejméně tři z nich zůstávají ve vazbě, podotkla AP.

Demonstrace vypukly již loni v srpnu po prezidentských volbách, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Lukašenka vládnoucího zemi již od roku 1994. Podle opozice byly výsledky voleb zfalšovány, odmítla je uznat i Evropská unie. Při násilném potlačování protestů zadržely pořádkové síly více než 33.000 lidí. Západ uvalil na špičky režimu nové sankce, ale Lukašenko, podporovaný Ruskem, odmítl odstoupit.

Minulý týden Lukašenko prohlásil, že porazil "blitzkrieg" (nacisté tak označovali mimo jiné válečné tažení proti Sovětskému svazu) vedenou cizinou a opozicí proti jeho režimu, připomněla agentura AFP.

Vyšetřovatelé kriminální ústředny podle Tut.by označili domovní prohlídky za součást předběžného vyšetřování, jehož cílem je stanovit okolnosti financování protestních akcí. Prorežimní svaz novinářů ve vydaném prohlášení usoudil, že jde o odhalení "nezákonného financování" a "zahraničních agentů" v běloruských médiích.

"Hledají 'zločince' mezi lidmi, kteří pomáhají politickým vězňům a píší o boji Bělorusů za svobodu," okomentovala policejní razie opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská z litevského exilu. Doporučila policistům, aby pátrali po skutečných zločincích ve svých domech, v kancelářích ministerstva vnitra, u velitelů zásahových jednotek a dalších lidí zodpovědných za represe.

"Je to největší zásah proti novinářům a lidskoprávním aktivistům, jaký Evropa viděla. Za posledních šest měsíců bylo zadrženo přes 400 novinářů a úřady tím nekončí," prohlásil místopředseda Běloruského sdružení novinářů Boris Goreckij, jehož byt policie rovněž prohledala. Nejméně deset těchto novinářů zůstává ve vazbě, dodala AP.

Dnešní dění v Bělorusku odsoudila komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová a také několik mezinárodních organizací. "Svoboda vyjadřování, sdružování a shromaždování by měla být zaručena podle mezinárodních standardů lidských práv," uvedla na svém twitteru Mijatovičová. Organizace Amnesty International domovní prohlídky označila za "pokus o zničení nezávislých médií a lidskoprávních organizací v zemi skrze zastrašující domovní razie, pronásledování a perzekuci". Evropská federace novinářů (EFJ) a Mezinárodní federace novinářů (IFJ) vyzvaly Lukašenkův režim, aby zastavil pronásledování novinářů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama