Běloruská policie použila proti demonstrantům české zábleskové granáty P1, píše server

Běloruská policie při zásahu proti demonstrantům nespokojeným s oznámením opětného vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách údajně použila české zábleskové granáty.

Běloruská policie údajně používá proti demonstrantům české zábleskové granáty.
doporučujeme

Naznačují to informace, které se i se snímky objevily na internetu.

Na fotografiích je vidět, že se jedná o předmět, který je opatřený štítkem s českým nápisem Zásahová výbuška P1.

Server Life.ru v této souvislosti poznamenal, že tyto prostředky používají hlavně ozbrojené síly a bezpečnostní složky při rozhánění davu a rovněž k zastrašení anebo v nezbytném případě ke zvládnutí pachatelů trestné činnosti.

Life.ru rovněž poznamenal, že tuto výbušku si lze obstarat i na některých speciálních webových stránkách. Cena je přitom "něco málo přes 2000 rublů" (přes 600 korun).

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) poznamenal, že má ověřeno, že žádná licence na vývoz nebyla vydána. Zdůraznil, že Česká republika dodržuje embargo Evropské unie. Na twitteru poznamenal, že může jít o materiál z doby před uvalením embarga, nebo svou roli mohli sehrát překupníci.

Zákaz vývozu zbraní nebo vybavení, které by mohlo být použito k represím, do Běloruska přijala Evropská unie v roce 2011 kvůli porušování lidských práv, od té doby jej každoročně prodlužuje. Podle mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánky Filipové sankce stanovují seznam vybavení, které by mohlo být použito k vnitřní represi a vztahuje se na něj zákaz vývozu. Jsou mezi ním i "bomby a granáty, které nepodléhají kontrole podle společného vojenského seznamu".

Pokud by někdo přesto zboží i přes sankce do Běloruska dovezl, mohl by porušit zákon o provádění mezinárodních sankcí. Když by se současně jednalo o vojenský materiál uvedený na seznamu vojenského materiálu, mohl by být porušen i zákon o zahraničním obchodu s vojenským materiálem. "Záleží však na konkrétních okolnostech s tím, že nelze vyloučit, že by se výrobky mohly do dané oblasti dostat před zavedením sankcí, či mohly být dovezeny z jiných zemí se souhlasem těchto zemí," dodala Filipová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bělorusku se před policejní stanicí zapálil muž

18.09.2020 16:13 Před policejní stanicí v běloruském městě Smaljavičy se dnes neznámý muž polil benzinem a zapálil.…

Agentuře OSN chybějí finance, v ohrožení jsou miliony uprchlíků

18.09.2020 15:13 Miliony běženců po celém světě i komunity, které jim nabízejí pomoc, čelí kritickému podfinancování…

V Británii se mluví o celostátní uzávěře, rostou hospitalizace

18.09.2020 12:33 Šíření koronaviru se ve Spojeném království zrychluje a počet lidí hospitalizovaných s onemocněním…

I přes Lukašenkovy hrozby zůstávají hranice Běloruska otevřené

18.09.2020 11:10 Hranice Běloruska zůstávaly dnes otevřené i přes čtvrteční hrozby prezidenta Alexandra Lukašenka o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama