Běloruská policie zadržela opozičního kandidáta, chtěl se postavit Lukašenkovi

Běloruská policie dnes zadržela a předvedla k výslechu politického rivala prezidenta Alexandra Lukašenka Viktara Babaryku, který se chce autoritářskému vládci v srpnu postavit ve volbách hlavy státu. Lukašenko už znemožnil ve volbách kandidovat jiným známým opozičníkům.

Alexandr Lukašenko při setkání s Vladimirem Putinem
doporučujeme

Pětašedesátiletý Lukašenko vládne Bělorusku tvrdou rukou od roku 1994. Nyní však čelí jedněm z největších projevů nespokojenosti s vládou, když do ulic v řadě míst vyšly tisíce lidí vyjádřit podporu opozičním kandidátům. Prezident přitom už oznámil, že se bude o nejvyšší úřad opět ucházet.

Babaryka býval šéfem Belgasprombanky, běloruské odbočky ruské Gazprombanky, kde prezident minulý týden nařídil provést razie a finanční kontrolu kvůli údajnému podezření z daňových úniků. Zadrženo přitom bylo už více než 15 lidí.

V pátek Lukašenko označil Babaryku za "ničemu" a obvinil ho z korupce. Zároveň prohlásil, že se opozičníkovi nepodaří udělat ze sebe oběť politického pronásledování nebo vězně svědomí. Babaryka se nechal slyšet, že jde o zinscenované politicky motivované vyšetřování.

Běloruská televize dnes nejprve informovala, že Babaryka byl "pozván" k podání výpovědi v oddělení vyšetřování finančních deliktů Státního kontrolního výboru. Týkat se má "neplacení daní a legalizace nezákonně získaných příjmů v rámci vyšetřování trestního případu kolem Belgasprombanky".

Babarykův štáb a jeden z advokátů informovali, že politik jel spolu se synem odevzdat další dopisy na podporu své kandidatury, cestou ale bylo auto zastaveno a opozičník byl nucen zamířit k výslechu.

Podle štábu podpisy na podporu Babarykovy kandidatury sbírá 13 iniciativních skupin. Doposud jich údajně získaly 425.000, přičemž ke kandidatuře jich stačí 100.000. Sběr podpisů začal 21. května a končí 19. června. V pátek chce štáb učinit "důležité prohlášení ohledně dalšího postupu" bez ohledu na to, kde se Babaryka a jeho syn budou v té době nacházet.

Předsedkyně centrální volební komise Lidzija Jarmošynová dnes v prohlášení na webu komise oznámila, že Lukašenkův štáb předal k prověření 364.000 podpisů na podporu prezidentovy opětovné kandidatury.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosovský prezident Thaçi odletěl do Haagu, bude vypovídat u zvláštního…

12.07.2020 21:14 Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes prohlásil, že boj kosovských povstalců proti režimu bývalého…

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 19:59 Aktualizováno Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie došlo k vojenskému konfliktu. Nejméně…

12.07.2020 18:37 Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie se dnes odehrál ozbrojený konflikt, který si podle Baku mezi…

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 16:48 Aktualizováno Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy