Běloruská policie zadržela v neděli 713 demonstrantů

Běloruská policie během nedělních nepovolených protestních akcí zadržela 713 lidí, uvedl dnes server Tut.by s odvoláním na prohlášení ministerstva vnitra. Podle něj se demonstrací v Minsku a oblastních městech zúčastnilo dohromady přibližně 11.000 osob. Ministerstvo později oznámilo, že policie nyní může používat proti demonstrantům střelné zbraně.

Věznice
doporučujeme

Podle náměstka běloruského ministra vnitra Gennadije Kazakeviče se protesty "staly organizovanými a extrémně radikálními". Kazakevič prohlásil, že demonstranti na policii házeli kameny, lahve či nože a za soumraku začali stavět barikády a pálit pneumatiky.

Podle jeho slov podobné akce nemají nic společného s občanskými protesty. Zároveň varoval, že při zajišťování pořádku příslušníci ministerstva vnitra a jeho vojenských jednotek v případě potřeby použijí zvláštní prostředky i střelné zbraně.

Nezávislá a západní média odhadovala, že tradiční nedělní demonstrace v Minsku se opět zúčastnily desítky tisíc lidí, kteří požadovali odchod autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka a vypsání nových voleb.

Protesty znovu provázelo policejní násilí, již na začátku demonstrace v hlavním městě Minsku bezpečnostní síly odtahovaly lidi do připravených minibusů, napsala agentura DPA. Uvedla rovněž, že podle pozorovatelů byly poslední střety mezi policií a demonstranty nejostřejší za několik týdnů. Policie podle agentury Reuters proti demonstrantům použila vodní děla a obušky. Podle běloruského svazu novinářů bylo mezi zadrženými minimálně 35 žurnalistů.

Lukašenko čelí rozsáhlým protestům od svého oficiálně oznámeného vítězství v srpnových prezidentských volbách, které opozice považuje za zfalšované a které neuznává ani Evropská unie. Ministři zahraničí členských zemí EU dnes jednají, zda na sankční seznam zařadí i Lukašenka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak chránit ekonomiku v druhé vlně pandemie? Profesor má čtyři doporučení

27.10.2020 00:01 NÁZOR - V mnoha západních zemích roste počet nakažených koronavirem, například Británie, Francie a…

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 21:43 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Velká Británie má přes 20 tisíc nově nakažených, část země čeká zpřísnění

26.10.2020 20:21 Británie zaregistrovala 20.890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v…

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

26.10.2020 17:06 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17.347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama