Běloruská policie zadržela více než tři stovky demonstrantů

Tisíce Bělorusů dnes v hlavním městě Minsku i dalších částech země opět demonstrovaly proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Policie v průběhu dnešních protestů zadržela více než tři stovky lidí, píše agentura Reuters.

Demonstrace v Bělorusku
doporučujeme

V Minsku demonstranti vytvořili desítky menších skupin v různých částech města. Opozice se touto novou strategií nahrazující velká shromáždění snaží zkomplikovat zásahy bezpečnostních sil proti demonstrantům, napsala agentura AP.

Někteří demonstranti podle AP přišli v kostýmech Santa Clause a s maskami představujícími Lukašenka. "Dej Bělorusům dárek: odejdi," hlásal jejich transparent.

Policie uvedla, že v Minsku zadržela přes 300 lidí. Nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna zveřejnila jména 189 osob zadržených v Minsku i v dalších běloruských městech. Podle běloruského svazu novinářů byli zadržení nejméně čtyři žurnalisté.

V centru Minsku se dnes pohybovaly obrněné vozy a vojenské nákladní automobily, nechyběla ani vodní děla. Ve snaze ztížit demonstrantům shromažďování bylo v Minsku uzavřeno několik stanic metra a omezen byl i přístup na internet.

Bělorusko čelí od prezidentských voleb z 9. srpna vážné vnitropolitické krizi. Úřady po volbách opět vyhlásily vítězem 66letého Lukašenka, který podle nich získal více než 80 procent hlasů. Evropská unie odmítla výsledky voleb uznat a zavedla na Lukašenka a jeho spolupracovníky zodpovědné za falšování voleb a porušování lidských práv při potlačování protestů, které propukly prakticky hned po volbách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Britská mutace koronaviru je asi smrtelnější

22.01.2021 19:11 První vědecké důkazy naznačují, že mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Londýně a na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama