Běloruské úřady zadržely vůdce stávkujících dělníků

Běloruské úřady pokračují v tlaku na protestující, kteří považují vítězství Alexandra Lukašenka v nedávných prezidentských volbách za zfalšované a žádají jeho rezignaci.

Běloruští policisté dohlížejí na demonstraci v Minsku.
doporučujeme

Dnes byl zadržen Jevgenij Bochvalov, který organizoval stávku továrních dělníků v minské automobilce, informovala agentura AP

Jak uvedla agentura Reuters, dva vedoucí členové koordinační rady byli dnes vyslýcháni v souvislosti s podezřením, že se rada pokouší o "uchvácení moci" od prezidenta Alexandra Lukašenka. Desítky stoupenců doprovodily Maksima Znaka a Sjarheje Dylevskiho k výslechu tak blízko, jak jim to dovolily policejní zátarasy.

Znak, který je právník, poté prohlásil, že se jednalo o "produktivní rozhovor", a že nevidí žádné důvody ke svému zatčení. "Poskytli jsme jim vysvětlení a budeme nadále pokračovat v práci," řekl.

Ani často tvrdé policejní zákroky nezastrašily protestující a opozice proti Lukašenkově vládě se rozšířila v podobě stávek do velkých státních továren, které byly dlouho pokládány za hlavní baštu Lukašenkovy podpory.

Evropská unie, která odmítla Lukašenkovo znovuzvolení, vyzvala běloruské vedení k dialogu s opozicí. "Očekáváme, že běloruské úřady zastaví trestní stíhání a namísto toho zahájí dialog s cílem najít poklidné řešení nynější krize," řekla Nabila Massraliová, mluvčí EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

Předseda Evropské rady Charles Michel dodal, že cílem EU je zastavit násilí proti běloruským protestujícím a dalším občanům a zajistit, že tato bývalá sovětská republika nesklouzne do ekonomického nebo vojenského chaosu.

Bělorusko je blízkým spojencem Moskvy, a nynější krize je zkouškou pro Kreml, který se musí rozhodnout, zda podrží Lukašenka, anebo se pokusí zosnovat předání moci jinému vůdci, napsal Reuters. Napětí v Bělorusku je ovšem problémem i pro západní země. Bělorusko sousedí s Polskem, Litvou a Lotyšskem, které představují hranici NATO.

Evropští oficiální činitelé se ovšem snaží zabránit opakování nepokojů, které před šesti lety zachvátily Ukrajinu. Při nich lidové povstání svrhlo proruského vůdce, což vyvolalo vojenský zásah Moskvy a začátek nejkrvavějšího současného konfliktu v Evropě.

"Bělorusko není Ukrajina. Místní lidé neusilují o těsnější vztahy s EU," řekl agentuře Reuters představitel EU, který si nepřál být jmenován. Unie se podle jeho slov snaží povzbudit běloruské úřady, aby vyjednávaly s opozicí, a zároveň aby se "nezměnila geopolitická rovnováha Běloruska mezi EU a Ruskem".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

30.09.2020 16:17 Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou…

Boje v Náhorním Karabachu sílí. Ázerbájdžán odpaluje rakety vzduch-země,…

30.09.2020 15:38 Aktualizováno Boje u Náhorního Karabachu a okolí mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami pokračují čtvrtým dnem…

Petříček: Prodloužení trestu pro ruského historika je skandální

30.09.2020 12:59 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil za skandální prodloužení trestu pro ruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama