Bělorusko koronavirus ignoruje. Uspořádalo velkou vojenskou přehlídku

Tisíce vojáků dnes pochodovaly před zraky mnohých diváků při vojenské přehlídce v běloruské metropoli Minsku na počest výročí 75 let od porážky nacismu. Prezident Alexandr Lukašenko se oproti svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi rozhodl ignorovat výzvy k zavedení karanténních opatření kvůli pandemii covidu-19 a slavnostní shromáždění i přesto uskutečnil. Strach z nemoci přitom již dříve označil za psychózu, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bělorusko, ilustrační foto
doporučujeme

Diváci na tribunách, z nichž jen někteří měli na obličejích roušky, pozorovali pochodující vojáky, projíždějící tanky a přelet stíhaček Su-30. Lukašenko, oblečený ve vojenské uniformě a obklopený generály, trval na tom, že pro Bělorusko bylo nepřijatelné jen pomyslet na zrušení přehlídky. Dříve prohlásil, že by se nákaza koronavirem dala léčit například pitím vodky, návštěvou sauny či hraním ledního hokeje.

"Budou tací, kteří nás odsoudí," řekl prezident. "Nedělejte však ukvapené závěry a neodsuzujte nás, dědice Vítězství, Bělorusy," vzkázal případným kritikům. "Prostě jsme to nemohli udělat jinak, neměli jsme na vybranou," dodal Lukašenko.

Bělorusko nezavedlo restriktivní opatření v reakci na pandemii ani pravidla pro udržování společenského odstupu. Nechalo rovněž otevřené své hranice.

"Je to ukázkou odhodlání, vůle, síly, ne ani tak pro společnost, ale pro vnitřní kruhy místní elity," řekl Andrej Jegorov, analytik institutu Centrum pro evropskou transformaci. "Je to ukázkou toho, že všechno je nadále pod kontrolou," dodal.

Dalším důvodem pro pořádání přehlídky by podle Reuters mohla být snaha překonat ruského prezidenta Putina. Vztahy těchto tradičních spojenců jsou v poslední době napjaté, zvláště po rozhodnutí Moskvy snížit objem finanční pomoci a půjček, které pomáhají udržet Lukašenkův režim při životě.

"Na pozadí Putinova zrušení přehlídky má Lukašenko příležitost strhnout pozornost na sebe," řekl nezávislý běloruský analytik Alexandr Klasovski. "Toto je svým způsobem odplata za řadu ponížení. Putin se schoval v bunkru a Lukašenko ve stejný čas stojí na pódiu v krásné uniformě," dodal.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala Bělorusko, aby zavedlo tvrdší opatření pro boj s koronavirem a šéf místní pobočky organizace v Minsku ohledně pořádání vojenské přehlídky vyjádřil obavy. Podle místních úřadů je v zemi od začátku pandemie celkem 21.107 potvrzených nálezů SARS-CoV-2, komplikacím spojeným s nákazou tam podlehlo 121 lidí. Řada lidí v Bělorusku se však podle Reuters domnívá, že oficiální statistiky podceňují skutečný stav pandemie v zemi.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku vzrostl počet nakažených koronavirem, méně lidí ale zemřelo

07.06.2020 10:50 V Rusku za poslední den mírně vzrostl počet nakažených koronavirem, méně lidí ale s nemocí covid-19…

Počet nakažených koronavirem v Rusku se blíží k půl milionu

06.06.2020 10:46 Počet nakažených koronavirem se v Rusku v předchozím dni přehoupl přes hranici 450.000. Potvrzených…

Tisícovka demonstrantů v Kyjevě požadovala odchod ministra vnitra

05.06.2020 19:50 Tisícovka demonstrantů před sídlem parlamentu v Kyjevě dnes požadovala odvolání vlivného ministra…

Moskva hrozí odplatou za vyhoštění svých lidí z Česka

05.06.2020 18:14 Ruská diplomacie dnes označila vyhoštění dvou ruských diplomatů z Prahy za provokaci a nepřátelský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy