Bělorusko koronavirus ignoruje. Uspořádalo velkou vojenskou přehlídku

Tisíce vojáků dnes pochodovaly před zraky mnohých diváků při vojenské přehlídce v běloruské metropoli Minsku na počest výročí 75 let od porážky nacismu. Prezident Alexandr Lukašenko se oproti svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi rozhodl ignorovat výzvy k zavedení karanténních opatření kvůli pandemii covidu-19 a slavnostní shromáždění i přesto uskutečnil. Strach z nemoci přitom již dříve označil za psychózu, napsala agentura Reuters.

Bělorusko, ilustrační foto
doporučujeme

Diváci na tribunách, z nichž jen někteří měli na obličejích roušky, pozorovali pochodující vojáky, projíždějící tanky a přelet stíhaček Su-30. Lukašenko, oblečený ve vojenské uniformě a obklopený generály, trval na tom, že pro Bělorusko bylo nepřijatelné jen pomyslet na zrušení přehlídky. Dříve prohlásil, že by se nákaza koronavirem dala léčit například pitím vodky, návštěvou sauny či hraním ledního hokeje.

"Budou tací, kteří nás odsoudí," řekl prezident. "Nedělejte však ukvapené závěry a neodsuzujte nás, dědice Vítězství, Bělorusy," vzkázal případným kritikům. "Prostě jsme to nemohli udělat jinak, neměli jsme na vybranou," dodal Lukašenko.

Bělorusko nezavedlo restriktivní opatření v reakci na pandemii ani pravidla pro udržování společenského odstupu. Nechalo rovněž otevřené své hranice.

"Je to ukázkou odhodlání, vůle, síly, ne ani tak pro společnost, ale pro vnitřní kruhy místní elity," řekl Andrej Jegorov, analytik institutu Centrum pro evropskou transformaci. "Je to ukázkou toho, že všechno je nadále pod kontrolou," dodal.

Dalším důvodem pro pořádání přehlídky by podle Reuters mohla být snaha překonat ruského prezidenta Putina. Vztahy těchto tradičních spojenců jsou v poslední době napjaté, zvláště po rozhodnutí Moskvy snížit objem finanční pomoci a půjček, které pomáhají udržet Lukašenkův režim při životě.

"Na pozadí Putinova zrušení přehlídky má Lukašenko příležitost strhnout pozornost na sebe," řekl nezávislý běloruský analytik Alexandr Klasovski. "Toto je svým způsobem odplata za řadu ponížení. Putin se schoval v bunkru a Lukašenko ve stejný čas stojí na pódiu v krásné uniformě," dodal.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala Bělorusko, aby zavedlo tvrdší opatření pro boj s koronavirem a šéf místní pobočky organizace v Minsku ohledně pořádání vojenské přehlídky vyjádřil obavy. Podle místních úřadů je v zemi od začátku pandemie celkem 21.107 potvrzených nálezů SARS-CoV-2, komplikacím spojeným s nákazou tam podlehlo 121 lidí. Řada lidí v Bělorusku se však podle Reuters domnívá, že oficiální statistiky podceňují skutečný stav pandemie v zemi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boje v Karabachu pokračují, Pompeo podnikl pokus o ukončení konfliktu

23.10.2020 21:06 Aktualizováno Arménské a ázerbájdžánské síly dnes pokračovaly v bojích o Náhorní Karabach, zatímco Spojené státy…

Wales čeká předvánoční lockdown, v Manchesteru se zpřísnila opatření

23.10.2020 13:18 Dalších šest milionů Britů se bude muset ode dneška řídit přísnějšími pravidly v boji s šířením…

Rusko i Ukrajina hlásí nové rekordy. Počet nakažených covidem roste

23.10.2020 10:51 Rusko a Ukrajina zaznamenaly nejvíce nově potvrzených případů koronaviru za den od začátku pandemie…

Čína kritizovala Británii za vízovou nabídku pro Hongkong

23.10.2020 08:43 Úřad čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu dnes vyzval Británii, aby "okamžitě napravila své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama