Bělorusko má šanci na změnu, říká opoziční běloruský politik

Kandidát v předminulých běloruských prezidentských volbách a opoziční politik Vital Rymašeuski spatřuje v současném dění v zemi šanci na politickou změnu. Lidi napříč společností totiž nyní spojuje odpor k prezidentu Alexandrovi Lukašenkovi, sdělil Rymašeuski ČTK.

Člen nedávno vzniklé koordinační rady, kterou inicioval štáb opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské s cílem zprostředkovat pokojné předání moci v zemi, zároveň vyzval k podpoře běloruského hnutí a solidaritě jak na úrovni Evropské unie a vlád, tak na úrovni jednotlivců.

Běloruskem druhý týden zmítají masové protesty, které vypukly v reakci na prezidentské volby z 9. srpna. Podle oficiálních výsledků se vítězem se ziskem 80,1 procent hlasů stal Alexandr Lukašenko, který je u moci již od roku 1994. Hlavní opoziční kandidátka Cichanouská podle volební komise získala 10,1 procent hlasů, opozice i široká veřejnost ji však považuje za skutečnou vítězku. Situaci odsoudila řada zemí a organizací, představitelé členských zemí EU se shodli na tom, že volby neuznávají.

"Bělorusko má velkou šanci na změnu, náš národ není stejný jako dřív. Teď jsme jednotní v tom, že chceme Lukašenkův odchod," uvedl Rymašeuski. Přínos současné situace vidí v tom, že lidé "přestali čekat na lídra" a sami převzali zodpovědnost za svoji zemi, což podle něj znamená další stupeň rozvoje občanské společnosti. "Jsem rád, že se to stalo, je to historický moment, protože tenhle vývoj už nelze zastavit," uvedl.

Nově vzniklá koordinační rada si podle něj vytyčila jako svůj první úkol podporu lidí v regionech, kterým se chystá poskytovat například právní pomoc v souvislosti s rozsáhlým zatýkáním při protestech. Rymašeuski připomněl, že úřady proti radě již zahájily trestní stíhání na základě obvinění o uzurpování moci, za což podle ruské služby Deusche Welle hrozí až pět let odnětí svobody. Politik považuje obvinění za absurdní, protože rada si podle něj klade za cíl být pouze prostředníkem. Ve vedení rady je mimo jiné držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, vedoucí volebního štábu opozičního kandidáta Viktara Babaryky Maryja Kalesnikavová či šéf nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna Ales Bjaljacki.

Na otázku, zda se členové rady bojí možných postihů, Rymašeuski řekl, že na členy rady nepřímo doléhá hrozba trestního stíhání. "Všichni cítí strach. Víme, že nás mohou kdykoliv zavřít," říká politik. Pokud rada nebude moci roli prostředníka zastávat, tak podle něj hrozí radikalizace protestů.

Rymašeuski vyjádřil obavy z toho, že by situace v Bělorusku mohla eskalovat. "Lukašenko by mohl zavést stanné právo (...) a to by skončilo špatně." O to více je podle Rymašeuského potřeba, aby lidé opozici podpořili. "Solidárnost s Bělorusy může v Evropě vyjádřit každý člověk také sám za sebe. A o tuhle podporu vás nyní prosíme, protože druhá šance už nemusí přijít," uzavírá.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko hází Rusům vidle do verze s ukrajinskou stopou v případu teroru u Moskvy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl informace, které jsou v rozporu s tvrzeními ruských představitelů v čele s Vladimirem Putinem, podle nichž teroristé z koncertní síně u Moskvy po útoku prchali na Ukrajinu. Lukašenko tvrdí, že pachatelé měli nejprve namířeno do Běloruska, kam by se ale nedostali kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením. 

Více souvisejících

Bělorusko demonstrace v Bělorusku Alexandr Lukašenko Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 32 minutami

před 41 minutami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Kia EV9 slaví dvojnásobné vítězství v soutěži World Car Awards 2024

Značka Kia obdržela další cenné vítězství v soutěži World Car Awards 2024 (Světové auto roku 2024). Vlajková loď značky, čistě bateriové SUV EV9 získalo dva prestižní tituly Světové auto roku i Světový elektromobil roku.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy