Bělorusko má šanci na změnu, říká opoziční běloruský politik

Kandidát v předminulých běloruských prezidentských volbách a opoziční politik Vital Rymašeuski spatřuje v současném dění v zemi šanci na politickou změnu. Lidi napříč společností totiž nyní spojuje odpor k prezidentu Alexandrovi Lukašenkovi, sdělil Rymašeuski ČTK.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Člen nedávno vzniklé koordinační rady, kterou inicioval štáb opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské s cílem zprostředkovat pokojné předání moci v zemi, zároveň vyzval k podpoře běloruského hnutí a solidaritě jak na úrovni Evropské unie a vlád, tak na úrovni jednotlivců.

Běloruskem druhý týden zmítají masové protesty, které vypukly v reakci na prezidentské volby z 9. srpna. Podle oficiálních výsledků se vítězem se ziskem 80,1 procent hlasů stal Alexandr Lukašenko, který je u moci již od roku 1994. Hlavní opoziční kandidátka Cichanouská podle volební komise získala 10,1 procent hlasů, opozice i široká veřejnost ji však považuje za skutečnou vítězku. Situaci odsoudila řada zemí a organizací, představitelé členských zemí EU se shodli na tom, že volby neuznávají.

"Bělorusko má velkou šanci na změnu, náš národ není stejný jako dřív. Teď jsme jednotní v tom, že chceme Lukašenkův odchod," uvedl Rymašeuski. Přínos současné situace vidí v tom, že lidé "přestali čekat na lídra" a sami převzali zodpovědnost za svoji zemi, což podle něj znamená další stupeň rozvoje občanské společnosti. "Jsem rád, že se to stalo, je to historický moment, protože tenhle vývoj už nelze zastavit," uvedl.

Nově vzniklá koordinační rada si podle něj vytyčila jako svůj první úkol podporu lidí v regionech, kterým se chystá poskytovat například právní pomoc v souvislosti s rozsáhlým zatýkáním při protestech. Rymašeuski připomněl, že úřady proti radě již zahájily trestní stíhání na základě obvinění o uzurpování moci, za což podle ruské služby Deusche Welle hrozí až pět let odnětí svobody. Politik považuje obvinění za absurdní, protože rada si podle něj klade za cíl být pouze prostředníkem. Ve vedení rady je mimo jiné držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, vedoucí volebního štábu opozičního kandidáta Viktara Babaryky Maryja Kalesnikavová či šéf nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna Ales Bjaljacki.

Na otázku, zda se členové rady bojí možných postihů, Rymašeuski řekl, že na členy rady nepřímo doléhá hrozba trestního stíhání. "Všichni cítí strach. Víme, že nás mohou kdykoliv zavřít," říká politik. Pokud rada nebude moci roli prostředníka zastávat, tak podle něj hrozí radikalizace protestů.

Rymašeuski vyjádřil obavy z toho, že by situace v Bělorusku mohla eskalovat. "Lukašenko by mohl zavést stanné právo (...) a to by skončilo špatně." O to více je podle Rymašeuského potřeba, aby lidé opozici podpořili. "Solidárnost s Bělorusy může v Evropě vyjádřit každý člověk také sám za sebe. A o tuhle podporu vás nyní prosíme, protože druhá šance už nemusí přijít," uzavírá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do programu WHO na distribuci vakcín se zapojilo 156 zemí

21.09.2020 19:08 Do programu COVAX na spravedlivou distribuci budoucích vakcín proti covidu-19 se zapojilo 156 států…

Téměř 80 procent uprchlíků přišlo za časů epidemie o práci

21.09.2020 18:47 Za časů epidemie ztratilo práci nebo příjem z práce 77 procent uprchlíků. Uvádí to dnes agentura…

Navalnyj žádá Moskvu o své zabavené oblečení pro vyšetření otravy

21.09.2020 16:58 Kritik Kremlu Alexej Navalnyj žádá Moskvu o vydání oblečení, které měl na sobě, když minulý měsíc…

Videoposelství: Princ Charles vyzval k činům v boji s klimatickými změnami

21.09.2020 14:45 Britský princ Charles dnes vyzval ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama