Bělorusko překazilo spiknutí, oznámil Lukašenko. "Revoluci" prý chtěl Východ i Západ

Bělorusko zmařilo mezinárodní spiknutí, jehož cílem bylo destabilizovat zemi před prezidentskými volbami, tvrdí tamní prezident Alexandr Lukašenko. Ve čtvrtek úřady zadržely jeho politického rivala Viktara Babaryku, který se chce autoritářskému vládci v srpnu postavit ve volbách hlavy státu, připomíná agentura Reuters.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Podle Lukašenka ovšem existoval rozsáhlý plán rozdmýchat revoluci podobnou pouličním protestům na Ukrajině v roce 2014. Politické síly "ze Západu i z Východu" podle prezidenta soustředily své zájmy na Bělorusko a "určité síly zintenzivnily" své úsilí.

"To byl cíl. Masky byly strženy nejen z některých loutek, které jsme tu měli, ale i z některých loutkářů mimo Bělorusko," řekl Lukašenko. Podrobnosti na podporu svých tvrzení neuvedl. Reuters ale připomíná, že v posledních měsících mělo Bělorusko napjaté vztahy s Ruskem.

Lukašenko vládne Bělorusku 26 let a nyní čelí největší výzvě za poslední roky, protože lidé jsou nespokojeni s tím, jak režim přistupoval ke koronavirové pandemii, a také se stavem hospodářství a lidských práv.

Ve čtvrtek úřady zadržely nejvážnějšího Lukašenkova oponenta Babaryku, který byl šéfem běloruské odnože ruské banky Gazprombank. Kanceláře Belgazprombank byly tento měsíc prohledány a zadrženo bylo dohromady 15 jejích zaměstnanců.

Agentura TASS dnes informovala, že Lukašenko telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Nezabývali se však prý tématem Belgazprombank, ale "některými aspekty spolupráce mezi oběma zeměmi v boji proti koronavirové infekci".

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ujistil, že Rusko se nechystá zasahovat do běloruských záležitostí a že Kreml "nemá kandidáta pro běloruské volby".

Vztahy dvou tradičních spojenců jsou napjaté. Minsk mimo jiné odmítá volání Moskvy po vytvoření těsnějšího hospodářského sdružení. Lukašenko se snažil zlepšit vztahy se Západem, ale zákroky proti oponentům by podle Reuters mohly jeho úsilí o narovnání vztahů s EU opět přibrzdit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je celková cena pandemie? Historička medicíny poukazuje na přehlížený…

02.03.2021 00:01 NÁZOR - Žijeme v době nevýslovného utrpení, tvrdí s odkazem na více než dva miliony obětí…

Velká Británie hodlá dodržet plán uvolňování i přes brazilskou mutaci

01.03.2021 20:58 Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů…

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…

V Anglii hledají pacientova nakaženého brazilskou mutací

01.03.2021 11:00 Anglie intenzivně pátrá po pacientovi nakaženém brazilskou mutací koronaviru P.1. Anglický úřad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama