Bělorusko překazilo spiknutí, oznámil Lukašenko. "Revoluci" prý chtěl Východ i Západ

Bělorusko zmařilo mezinárodní spiknutí, jehož cílem bylo destabilizovat zemi před prezidentskými volbami, tvrdí tamní prezident Alexandr Lukašenko. Ve čtvrtek úřady zadržely jeho politického rivala Viktara Babaryku, který se chce autoritářskému vládci v srpnu postavit ve volbách hlavy státu, připomíná agentura Reuters.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Podle Lukašenka ovšem existoval rozsáhlý plán rozdmýchat revoluci podobnou pouličním protestům na Ukrajině v roce 2014. Politické síly "ze Západu i z Východu" podle prezidenta soustředily své zájmy na Bělorusko a "určité síly zintenzivnily" své úsilí.

"To byl cíl. Masky byly strženy nejen z některých loutek, které jsme tu měli, ale i z některých loutkářů mimo Bělorusko," řekl Lukašenko. Podrobnosti na podporu svých tvrzení neuvedl. Reuters ale připomíná, že v posledních měsících mělo Bělorusko napjaté vztahy s Ruskem.

Lukašenko vládne Bělorusku 26 let a nyní čelí největší výzvě za poslední roky, protože lidé jsou nespokojeni s tím, jak režim přistupoval ke koronavirové pandemii, a také se stavem hospodářství a lidských práv.

Ve čtvrtek úřady zadržely nejvážnějšího Lukašenkova oponenta Babaryku, který byl šéfem běloruské odnože ruské banky Gazprombank. Kanceláře Belgazprombank byly tento měsíc prohledány a zadrženo bylo dohromady 15 jejích zaměstnanců.

Agentura TASS dnes informovala, že Lukašenko telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Nezabývali se však prý tématem Belgazprombank, ale "některými aspekty spolupráce mezi oběma zeměmi v boji proti koronavirové infekci".

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ujistil, že Rusko se nechystá zasahovat do běloruských záležitostí a že Kreml "nemá kandidáta pro běloruské volby".

Vztahy dvou tradičních spojenců jsou napjaté. Minsk mimo jiné odmítá volání Moskvy po vytvoření těsnějšího hospodářského sdružení. Lukašenko se snažil zlepšit vztahy se Západem, ale zákroky proti oponentům by podle Reuters mohly jeho úsilí o narovnání vztahů s EU opět přibrzdit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí demonstrovaly v Rusku na podporu gubernátora Furgala

11.07.2020 15:00 Desetitisíce obyvatel Chabarovska a dalších měst na ruském Dálném východě dnes demonstrovaly na…

25 let od masakru ve Srebrenici. Šlo o nejhorší válečný zločin v Evropě od…

11.07.2020 14:46 Bosna si dnes připomíná 25. výročí srebrenického masakru, při němž bosenskosrbslé síly povraždily…

V Srbsku pokračují demonstrace proti Vučičovi, navzdory zákazu…

11.07.2020 13:03 Slzný plyn nasadila srbská policie proti demonstrantům, kteří se v pátek večer pokusili proniknout…

Rusko má 6611 nových případů koronaviru, roste počet obětí pandemie

11.07.2020 11:56 Rusko dnes oznámilo 6611 nových případů nákazy koronavirem a 188 mrtvých v souvislosti s nemocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy