Bělorusko připravilo odvetné sankce proti EU, tvrdí premiér

Bělorusko má připravený komplex odvetných sankcí vůči Evropské unii, Minsk přitom ale počítá s tím, že Západ nová opatření vůči Bělorusku nezavede. Podle agentury TASS to dnes televiznímu kanálu Belarus-1 řekl předseda vlády Raman Haloučanka.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Prezidenti a premiéři členských zemí EU se na květnovém summitu shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku v reakci na vynucené přistání civilního letu v Minsku. Na palubě letadla společnosti Ryanair mířícího z Řecka do Litvy, tedy na lince mezi dvěma unijními státy, byl novinář a aktivista Raman Pratasevič, kterého běloruská bezpečnost i s jeho přítelkyní hned zadržela.

"Stále doufáme, že horké hlavy vychladnou a vezmou v úvahu i zájmy svého podnikání v Bělorusku," poznamenal Haloučanka. Běloruské vedení podle něj doposud dělalo vše pro rovnoprávné partnerské vztahy se Západem. "Pokud však mluvíme o škodě způsobené našim společnostem, máme plné právo na nahrazení této škody. Komplex opatření v reakci na sankce je připravený," dodal premiér.

Škody způsobené běloruské ekonomice sankcemi západních zemí přitom odhadl na necelá tři procenta hrubého domácího produktu. "Celkově, pokud vezmeme obchodní a finanční sankce, pak maximální výše škody, která byla vypočítána, je 2,9% HDP," řekl předseda běloruské vlády.

Bělorusko bude podle něj nucené "vzdát se západního zboží" a je připravené "přejít mimo jiné i na asijské technologie, které v posledních několika desetiletích kráčejí mílovými kroky vpřed". Haloučanka také varoval, že Západ může přijít o běloruský trh, který sice "není tak velký, nicméně objem importu investic z EU činí ročně miliardy".

Velvyslanci členských zemí Evropské unie v pátek schválili zákaz vstupu běloruských aerolinií do unijního vzdušného prostoru a jejich přistávání na letištích v EU, který vstoupil v platnost dnes.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama