Bělorusko slibuje brzké výsledky vyšetřování incidentu s letadlem Ryanair

V Bělorusku vzniká komise, která má vyšetřit okolnosti nedělního přistání letounu společnosti Ryanair v Minsku, výsledky její práce prý budou brzy zveřejněny. Oznámila to dnes ruská státní agentura RIA Novosti s odvoláním na běloruské ministerstvo dopravy.

Eurozpravy.cz

Běloruská státní letecká společnost podle agentury Reuters uvedla, že letoví dispečeři jen "doporučili" posádce letadla Ryanair a trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, ale nenutili je k tomu výhrůžkami.

Agentura připomněla, že běloruské úřady vyslaly za letadlem stíhačku, aby jej přiměly přistát a aby mohly zatknout novináře a opozičního aktivistu Ramana Prataseviče. Tomu hrozí ve vlasti podle ruských médií 15 let vězení za pořádání masových nepokojů.

S ostrou kritikou postupu Minsku vystoupila Evropská unie, Spojené státy, NATO, Británie, Francie, Německo či Polsko. Krokem Běloruska se bude zabývat pondělní summit EU. Podle Evropské unie čin nezůstane bez následků. Litva již oznámila, že bude usilovat o zákaz mezinárodních letů nad Běloruskem.. Litevská letecká společnost Air Baltic podle webu Delfi už začala při svých letech míjet Bělorusko.

Šestadvacetiletý Pratasevič ještě před zadržením v Minsku přátelům napsal, že ruský hovořící muž, který stál za ním ve frontě na letišti v Aténách, se snažil s ním navázat rozhovor a také vyfotografovat jeho doklady, a pak odešel. Jeho přátelé to pokládají za důkaz, že Prataseviče sledovali už v Řecku.

"Pokud se informace potvrdí, bude to důkaz, že cizí tajní agenti operovali na řeckém letišti," napsal dnes řecký portál Ekathimerini.com. Dodal, že z Minska letoun odletěl do Vilniusu bez šesti cestujících - Prataseviče, jeho doprovodu a čtyř ruských občanů, což pravděpodobně byli muži, kteří se zúčastnili operace.

Šéf společnosti Ryanair předpokládá, že na palubě letadla byli agenti běloruské tajné služby KGB.

Jeden z cestujících později serveru Delfi popsal situaci na palubě letadla poté, co jej běloruské úřady donutily přistát v Minsku: "Jeden chlapec propadl panice, popadl se za hlavu. Nedošlo k žádnému konfliktu. Jen když se dozvěděl, že přistaneme (v Minsku), byl zaskočen. Mladíka odvedli stranou a sebrali všechny jeho věci. Zeptali jsme se ho, co se děje. Řekl, kdo je, a dodal: 'Tady mě čeká trest smrti.' Byl už v klidu, ale třásl se. Vedle něj stál pracovník (bezpečnostních) orgánů a brzy jej odvedli."

Témata: EZ

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, burcuje ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje