Bělorusko stíhá Cichanouskou za údajné protistátní zločiny

Bělorusko vydalo na opoziční vůdkyni Svjatlanu Cichanouskou mezinárodní zatykač kvůli údajným výzvám k násilnému svržení ústavního zřízení a poškozování národní bezpečnosti. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, které již minulý týden připustilo, že Cichanouská figuruje v jeho databázi hledaných osob, ačkoli Moskva proti Bělorusce nevede žádné trestní řízení.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.
doporučujeme

Rusko je blízkým spojencem Běloruska a obě země sdílejí seznam osob, po kterých úřady pátrají.

Cichanouská žije v exilu v litevské metropoli Vilniusu, kde se dnes setkala s šéfem kanadské diplomacie. Ještě dříve jednala s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem či německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

"Bělorusko vyhlásilo po Svjatlaně Cichanouské mezinárodní pátrání podle paragrafů o výzvách ke svržení ústavního zřízení a poškozování národní bezpečnosti," uvedlo ruské ministerstvo podle ruské tiskové agentury RIA Novosti. Za tyto protistátní zločiny hrozí až pět let vězení.

Běloruské ministerstvo vnitra potvrdilo, že po Cichanouské vyhlásilo pátrání, ale podrobnosti neposkytlo. Kriminální ústředna uvedla, že nejde o informace určené pro média, poznamenal server Tut.by.

Připomněl, že již od srpna běloruská generální prokuratura stíhá členy vedení koordinační rady, vytvořené na podnět Cichanouské jako nástroj napomáhající ke klidnému předání moci po srpnových prezidentských volbách, které opozice pokládá za zfalšované. Jejich výsledek - vítězství dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka - neuznává ani Evropská unie.

Bělorusko od té doby zažívá největší demonstrace proti Lukašenkovi za celou jeho 26letou éru vládnutí. Volby z 9. srpna podle běloruských úřadů vyhrál Lukašenko s více než 80 procenty hlasů, Cichanouská údajně dostala jen deset procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj poslal pozdrav z vězeňského zařízení, napsal, že se má dobře

04.03.2021 08:23 Ruský opoziční představitel Alexej Navalnyj, který si má odpykat trest za údajnou zpronevěru,…

Proč koronavirus mutuje a jak je to nebezpečné? Profesor prozradil víc

04.03.2021 00:01 NÁZOR - Britské zdravotnické úřady pátrají po neznámé osobě, která byla pozitivně testována na…

Terorismus ve Švédsku: Po útoku nožem osm zraněných

03.03.2021 20:47 Při dnešním útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně.…

Češky se v Norsku prokazovaly falešným testem, jdou do vězení

02.03.2021 22:04 Dvě Češky potrestal norský soud třiceti dny vězení za to, že při dvou příležitostech předložily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama