Bělorusko uzavře hranice. Nová železná opona dorazila, reaguje opozice

Bělorusko uzavře své pozemní hranice pro výjezd občanů do ciziny ve snaze omezit šíření koronavirové nákazy, ohlásila vláda. Opoziční zpravodajské kanály přirovnávají krok ke spuštění nové železné opony jako za sovětských dob, uvedla dnes agentura Reuters. Vládní nařízení neupřesňuje, kdy se hranice Bělorusům zase otevřou.

Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka, který vládne bývalé sovětské republice již více než čtvrt století. Opozice ve snaze ztížit policii zásahy pořádá decentralizované protesty v jednotlivých čtvrtích hlavního města namísto jednoho velkého pochodu. Policie v Minsku nicméně podle nezávislého serveru Tut.by potvrdila zatčení přibližně 250 demonstrantů. (29. 11. 2020).

Bělorusko je v politické krizi od sporných prezidentských voleb z 9. srpna, jejichž vítězem úřady opět prohlásily Alexandra Lukašenka. Opozice pokládá tento výsledek za zfalšovaný a odmítla ho uznat i Evropská unie.

Vládní příkaz, zveřejněný o půlnoci místního času v noci na dnešek, má vstoupit v platnost po deseti dnech od zveřejnění. Agentura Interfax v jedné zprávě uvedla, že hranice se pro výjezd Bělorusů uzavřou 21. prosince, ve druhé zprávě informovala o 20. prosinci.

"Nová železná opona dorazila," uvedl zpravodajský kanál Nexta Live, který působí v sociální síti Telegram a který se stal jedním z hlavních zdrojů informací o opozičních demonstracích v Bělorusku. Je nepřátelský vůči Lukašenkovi a pomáhá koordinovat protirežimní protesty, poznamenal Reuters.

Novinář Franak Vjačorka, který se stal poradcem opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, zveřejnil zprávu o uzavření hranic na twitteru, kde jeden z uživatelů reagoval poznámkou, že "skutečným důvodem je, že příliš mnoho lidí chce uniknout útlaku režimu".

Bělorusko čelí odlivu mozků. Sousední země od Ukrajinu po Pobaltí lákají talenty a firmy k přesídlení a slibují rychlé vyřízení formalit a daňové úlevy. Běloruský premiér Raman Haloučanka tento měsíc uvedl, že úřady by měly bojovat s únikem mozků a měly by zabránit zejména odchodu mladých lidí do ciziny.

Nebezpečí koronaviru Lukašenko v první vlně zlehčoval a tvrdil, že na nemoc covid-19 nikdo neumře.

Běloruské ministerstvo zdravotnictví dnes podle agentury TASS ohlásilo rekordní přírůstek 1939 nově potvrzených případů za uplynulých 24 hodin a osm úmrtí. V zemi s přibližně deseti miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo 154.392 lidí, z nichž 1238 zemřelo.

Zákaz se nevztahuje na řidiče kamionů v mezinárodní dopravě a na diplomaty. Do země budou smět přicestovat i návštěvníci ze zahraničí, stráví ale deset dnů v karanténě.

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Související:

Právě se děje