Bělorusko uzavře hranice. Nová železná opona dorazila, reaguje opozice

Bělorusko uzavře své pozemní hranice pro výjezd občanů do ciziny ve snaze omezit šíření koronavirové nákazy, ohlásila vláda. Opoziční zpravodajské kanály přirovnávají krok ke spuštění nové železné opony jako za sovětských dob, uvedla dnes agentura Reuters. Vládní nařízení neupřesňuje, kdy se hranice Bělorusům zase otevřou.

Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka, který vládne bývalé sovětské republice již více než čtvrt století. Opozice ve snaze ztížit policii zásahy pořádá decentralizované protesty v jednotlivých čtvrtích hlavního města namísto jednoho velkého pochodu. Policie v Minsku nicméně podle nezávislého serveru Tut.by potvrdila zatčení přibližně 250 demonstrantů. (29. 11. 2020).
doporučujeme

Bělorusko je v politické krizi od sporných prezidentských voleb z 9. srpna, jejichž vítězem úřady opět prohlásily Alexandra Lukašenka. Opozice pokládá tento výsledek za zfalšovaný a odmítla ho uznat i Evropská unie.

Vládní příkaz, zveřejněný o půlnoci místního času v noci na dnešek, má vstoupit v platnost po deseti dnech od zveřejnění. Agentura Interfax v jedné zprávě uvedla, že hranice se pro výjezd Bělorusů uzavřou 21. prosince, ve druhé zprávě informovala o 20. prosinci.

"Nová železná opona dorazila," uvedl zpravodajský kanál Nexta Live, který působí v sociální síti Telegram a který se stal jedním z hlavních zdrojů informací o opozičních demonstracích v Bělorusku. Je nepřátelský vůči Lukašenkovi a pomáhá koordinovat protirežimní protesty, poznamenal Reuters.

Novinář Franak Vjačorka, který se stal poradcem opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, zveřejnil zprávu o uzavření hranic na twitteru, kde jeden z uživatelů reagoval poznámkou, že "skutečným důvodem je, že příliš mnoho lidí chce uniknout útlaku režimu".

Bělorusko čelí odlivu mozků. Sousední země od Ukrajinu po Pobaltí lákají talenty a firmy k přesídlení a slibují rychlé vyřízení formalit a daňové úlevy. Běloruský premiér Raman Haloučanka tento měsíc uvedl, že úřady by měly bojovat s únikem mozků a měly by zabránit zejména odchodu mladých lidí do ciziny.

Nebezpečí koronaviru Lukašenko v první vlně zlehčoval a tvrdil, že na nemoc covid-19 nikdo neumře.

Běloruské ministerstvo zdravotnictví dnes podle agentury TASS ohlásilo rekordní přírůstek 1939 nově potvrzených případů za uplynulých 24 hodin a osm úmrtí. V zemi s přibližně deseti miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo 154.392 lidí, z nichž 1238 zemřelo.

Zákaz se nevztahuje na řidiče kamionů v mezinárodní dopravě a na diplomaty. Do země budou smět přicestovat i návštěvníci ze zahraničí, stráví ale deset dnů v karanténě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Anglie otevře dalších deset velkokapacitních míst pro očkování

17.01.2021 10:01 V Anglii se od pondělka otevře dalších deset velkokapacitních očkovacích center, která mají v…

V Británii se začalo očkovat i v kostelech a katedrálách

16.01.2021 19:13 Po nemocnicích a lékárnách se v Británii očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let…

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama