Bělorusko zakázalo novinářům informovat o nepovolených protestech

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko svým podpisem stvrdil změny v zákonech o médiích a hromadných akcích, které zpřísňují pravidla pro pořádání protestů a omezují práci žurnalistů.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Novináři nově nesmějí informovat v reálném čase o nepovolených demonstracích. Nová právní norma také zakazuje zveřejňovat bez příslušného povolení v médiích a na internetu výsledky průzkumů mínění, které se týkají společensko-politické situace, uvedla agentura Belta.

"Zavádí se zákaz informovat v reálném čase o hromadných akcích, které porušují stanovená pravidla, s cílem (jejich) popularizace či propagování," oznámila podle Belty běloruská prezidentská kancelář k úpravě zákonu o hromadných akcích.

Zveřejněné prohlášení také upřesňuje, že novináři může být odňata akreditace, pokud poruší pravidla akreditace či pokud jím šířené informace "nebudou odpovídat skutečnosti nebo budou kazit pověst organizace, která novináři akreditaci poskytla".

Upravený zákon o médiích nově zakazuje zveřejňovat závěry průzkumů veřejného mínění, které se týkají společensko-politické oblasti, i internetových odkazů na zprávy a materiály obsahující informace, jejichž šíření je zakázáno.

Změny v obou zákonech nabydou účinnosti za měsíc. Již nyní jsou ale v Bělorusku trestáni novináři, kteří informují o protestech. V únoru například běloruský soud poslal na dva roky za mříže dvě redaktorky televizní stanice Belsat, které byly zadrženy přímo při natáčení reportáže o protestní akci.

Běloruské úřady po srpnových prezidentských volbách, jež opozice považuje za zmanipulované a které neuznává například ani Evropská unie, zintenzivnily umlčování kritiků režimu Alexandra Lukašenka a tvrdě zasahují proti nezávislým médiím. V neděli byl po nuceném přistání komerčního letu v Minsku zatčen opoziční novinář Raman Pratasevič. Minulý týden běloruské úřady zablokovaly web největšího nezávislého zpravodajského portálu v zemi Tut.by a zadržely několik členů jeho redakce.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama