Běloruský arcibiskup na protest proti represím vůči demonstrantům odstoupil

Nejvyšší představitel běloruské katolické církve arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz, který důrazně kritizoval represe vůči účastníkům protestů proti Alexandru Lukašenkovi, odstoupil. Oznámil to dnes Vatikán s poukazem na to, že vedoucí duchovní minsko-mohylevské arcidiecéze dovršil věk možného odchodu na odpočinek.

Tadeusz Kondrusiewicz
doporučujeme

Běloruský nezávislý server Tut.by připomněl, že běloruské úřady znemožnily arcibiskupovi 31.srpna návrat do země z návštěvy v Polsku. Stalo se tak poté, co Kondrusiewicz v rozhlase kritizoval brutální policejní zásahy v Minsku proti účastníkům demonstrací odmítajícím jako zfalšované vítězství Lukašenka v prezidentských volbách konaných 9. srpna.

Duchovní se směl vrátit teprve až 24. prosince po čtyřměsíčním "vyhnanství". Návratu předcházela jednání představitelů Vatikánu s běloruskými činiteli, včetně Lukašenka.

Kondrusiewicz dnes oslavil 75. narozeniny, což je hranice, kdy mohou římskokatoličtí duchovní žádat o uvolnění. Žádost o uvolnění arcibiskup zaslal do Vatikánu už v polovině prosince a papež František jí vyhověl.

Masové protesty proti Lukašenkovi v Bělorusku, především v Minsku, se postupně soustředily do tradičních velkých nedělních akcí. Policie při nich pravidelně zatýkala několik stovek účastníků. Počet demonstrantů časem klesl, ale protesty neustaly. V metropoli i v některých dalších městech se podle Tut.by konají i dnes, ale ve formě setkání a pochodů menších skupin na dvorech obytných bloků, v ulicích nebo parcích. Opozice od jejich otevřeného svolávání ustoupila. Zatím nejsou zprávy o případném dnešním zatýkání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

28.01.2021 00:01 NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy…

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

27.01.2021 16:54 Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na…

Velká Británie zpřísní podmínky pro vstup, školy otevře patrně v březnu

27.01.2021 16:29 Velká Británie dnes zpřísnila pravidla pro vstup do země pro cestující z některých zemí, kde se…

Putin při davoském fóru uvítal prodloužení smlouvy START 3

27.01.2021 14:54 Ruský prezident Vladimir Putin dnes při virtuálním setkání v rámci davoského Světového ekonomického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama