Bělorusové protestují už 100 dní, Cichanouská žádá další sankce proti režimu Lukašenka

V Bělorusku ve vazbě zůstává více než 700 lidí z řad zadržených při nedělní demonstraci opozice, požadující odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, oznámila dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Dnes, ve 100. den protestů proti Lukašenkovi, v Minsku již tradičně demonstrovaly proti autoritářskému režimu stovky penzistů, podobně jako o předchozích pondělcích.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.

"Za co jste zabili Ramu?" skandovali demonstranti podle serveru Tut.by v narážce na smrt 31letého aktivisty Ramana Bandarenka, který ve čtvrtek zemřel v nemocnici poté, co byl zbit a zadržen v Minsku. "Nezapomeneme, nepromineme," znělo další heslo.

Úřady se snaží zlomit bezprecedentní masové protesty, které propukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, i hrozbou vězení.

"Celkem přes 700 osob bylo posláno do vazby za porušení předpisů o masových akcích a stanou před soudem," citovala AFP mluvčí běloruského ministerstva vnitra. Nedělní protest, který se policie snažila rozehnat i za pomoci slzného plynu a gumových projektilů, úřady vyšetřují i jako trestné činy masových nepokojů a výtržnictví.

Vůdčí představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dnes podle AFP uvedla, že se setkala s velvyslanci Evropské unie, a vyzvala k novým hospodářským sankcím proti podnikům a bankám spjatým s běloruským státem. Cichanouská musela pod tlakem úřadů odjet po srpnových volbách do zahraničí, podobně jako prakticky všechny důležité postavy opozice, které nebyly uvězněny.

Německá vláda se spolu s dalšími partnery v EU snaží najít způsob, jak zvýšit tlak na běloruské vedení po zadržení stovek demonstrantů, uvedl dnes mluvčí německé diplomacie podle agentury Reuters. "Je možné, že tato opatření budou zaměřena proti společnostem, které se podílejí na porušování lidských práv," řekl mluvčí.

EU již dříve přijala sankce proti Lukašenkovi, jeho synovi a 53 dalším lidem z jejich okolí. Připisuje jim zodpovědnost za zfalšování voleb a násilné potlačování protirežimních protestů a špatné zacházení se zadrženými demonstranty.

Běloruskem zmítá politická krize od srpna, kdy se Lukašenko prohlásil za vítěze prezidentských voleb. Tvrzení opozice, že volby nechal zfalšovat ve svůj prospěch, odmítá. V zemi, která bývá nazývána poslední evropskou diktaturou, vládne 26 let. Do ulic běloruských měst co týden vycházejí desetitisíce lidí.

Lukašenko, který se těší podpoře Moskvy, odmítá zřeknout se moci a ve snaze uklidnit protesty vágně slibuje reformy při změně ústavy, při které prý hodlá "předat 70 až 80 prezidentských pravomocí parlamentu, vládě a dalším strukturám", jak se dnes vyjádřil.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, burcuje ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje