Bělorusové žádají německou prokuraturu o stíhání Lukašenka

Deset běloruských opozičních aktivistů požádalo německou spolkovou prokuraturu o trestní stíhání proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi a náčelníkům bezpečnostních složek kvůli "systematickému mučení" odpůrců Lukašenkova autoritářského režimu. Minsk se podle agentury Reuters zdržel vyjádření.

Eurozpravy.cz

Trestní oznámení adresované spolkovému státnímu zastupitelství se sídlem v Karlsruhe se opírá o univerzální jurisdikci, umožňující Německu soudit státní zločiny či zločiny proti lidskosti, spáchané kdekoliv ve světě, uvedla agentura AFP.

"Všichni naši klienti hlásili, že byli nezákonně vězněni, mučeni a zneužíváni. Každý z nich utrpěl vážné zdravotní následky," uvedli právníci, kteří se na prokuraturu obrátili jménem opozičních aktivistů žijících nyní v exilu v Evropě. Jejich klienti okusili "bestiální represe", kterými se režim snažil potlačit bezprecedentní masové protesty proti vyhlášení Lukašenka za vítěze prezidentských voleb z loňského srpna.

Při protestech proti zfalšování výsledků voleb pořádkové síly zadržely desítky tisíc Bělorusů, několik demonstrantů zabily. Většina opozičních politiků byla uvězněna či donucena k exilu.

Běloruské úřady označují demonstranty za kriminální živly či násilníky podporované Západem. Zákroky pořádkových sil byly podle úřadů přiměřené a v souladu se zákonem.

Běloruští aktivisté nyní požadují od německých úřadů nezávislé vyšetřování a stíhání viníků. Opírají se přitom o "syrský precedens", který podle jejich právníků dokazuje, že v případě odhodlání justice lze tyto věci dotáhnout do konce.

Letos v únoru německý soud poslal na 4,5 roku do vězení Syřana za zločiny proti lidskosti, kterých se ve vlasti dopustil ve službách režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada. Prokuratura proces označila za historický, neboť je podle ní celosvětově první proti vykonavatelům mučení, které řídil Asadův režim.

Syrská vláda opakovaně odmítá obvinění, že její bezpečnostní složky během občanské války, při níž přišly o život statisíce lidí, zabíjely a mučily oponenty.

Podání trestního oznámení na Lukašenka uvítala opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. "V Bělorusku nikdy nebude beztrestnost a dnešní novinka je toho jasným příkladem," uvedla.

Letos v březnu nejvyšší orgán OSN pro lidská práva schválil vytvoření týmu vyšetřovatelů, kteří mají shromáždit důkazy o údajně přehnaném používání síly a mučení v Bělorusku. Běloruský velvyslanec při OSN v Ženevě odmítl tento krok jako "další pokus vměšovat se do vnitřních věcí našeho státu".

Témata: EZ

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Související:

Právě se děje