Blíží se konec "posledního evropského diktátora"? Lukašenkovi se kupí problémy

NÁZOR - Běloruský prezident Alexander Lukašenko je známým provazochodcem, který balancuje mezi Ruskem a Západem, deklaruje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník poukazuje, že tento autoritářský vládce nyní čelí nespokojenosti veřejnosti.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Stagnace i koronavirus

Lukašenko opakovaně falšuje volby a manipuluje klání o prezidentský post, přičemž jde o notorického autoritáře, který netoleruje větší nesouhlas, nastiňuje americký server. Dodává, že tímto způsobem se drží u moci již čtvrt století.

Spolu s tím, jak v prezidentských volbách, které mají proběhnout 6. srpna, usiluje o šesté funkční období, čelí Lukašenko signálům nespokojenosti, upozorňuje editorial. Podotýká, že populární běloruský youtuber Sergej Tichanovskij získal podpisy tisíců lidí pod svou kandidaturu pod protikorupčním sloganem "Zastavme švába".

Symbolem Tichanovského stoupenců se stal pantofel, kterým se tento domácí škůdce často zabíjí, vysvětluje Washington Post. Dodává, že i sám youtuber jezdí v ulicích autem s obřím pantoflem na střeše.

Kandidaturu proti Lukašenkovi oznámil také známý minský bankéř Viktor Babariko, který sehnal na 400 tisíc podpisů, což je násobně více než 100 tisíc nutných pro účast v prezidentským klání, uvádí renomovaný deník. Doplňuje, že Babariko, který vedl banku úzce napojenou na ruský státní plynařský gigant Gazprom, volá pro demokracii, oddělení mocí a zavedení limitu na počet funkčních období prezidenta, přičemž tvrdí, že z Běloruska chce udělat zemi, kde jsou lidé respektováni.

"Lukašenko přežil předchozí výzvy, když se stylizoval jako jediná volba pro stabilitu, manipuloval volby a věznil protivníky," pokračuje editorial. Vyzdvihuje, že nyní ovšem běloruský vládce čelí nespokojenosti veřejnosti nejen kvůli ekonomické stagnaci země, ale také kvůli své nedůrazné odpovědi na pandemii koronaviru.

Americký server připomíná, že Lukašenko se obavy z viru zesměšňoval a radil lidem, aby chodili do sauny a pili více vodky - výsledkem je téměř 60 tisíc zaznamenaných případů nákazy v zemi s 9,4 miliony obyvatel, zatímco v sousedním Polsku, které má čtyřnásobnou populaci, se nemoc covid-19 prokázala v necelých 33 tisících případech.

Očekávaná odpověď

Lukašenko odpověděl jedinou zbraní, kterou zná, deklaruje Washington Post. Konstatuje, že Tichanovskij byl 11. června obviněn z narušování veřejného pořádku a napadení policisty, kterého se měl dopustit na akci, kde sbíral podpisy za svou kandidaturu.  

Běloruský vládce zřejmě doufal, že tímto Tichanovského vyřadí z voleb, ale jeho žena Světlana shromáždila dostatek podpisů pro to, aby kandidovala místo svého manžela, uvádí prestižní deník. Dodává, že 18. června byl zadržen také Babariko, spolu s dalšími patnácti bankéři, kvůli podezření z finanční kriminality.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Uvěznění jsou čistě politická s cílem vyřadit oba muže z kampaně," deklaruje americký server. Podotýká, že zatčení Tichanovského a Babarika vyvolala pouliční protesty, při kterých bylo zadrženo přes sto aktivistů a více než desítka novinářů.

Lukašenko, ví jak kličkovat mezi velmocemi, upozorňuje renomovaný deník. Připomíná, že Lukašenko si pohrával s těsnější unií Běloruska s Ruskem, jehož prezident Vladimir Putin nechce, aby se Minsk více orientoval na Západ, ale zároveň běloruský vládce flirtuje i s americkou administrativou prezidenta Donalda Trumpa a v únoru se setkal s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Nedávné události naznačují, že Lukašenkova kontrola domácího dění není tak jasná, protože Bělorusové už mají dost jeho "šaškáren" a jsou vyčerpaní ekonomickou stagnací, tvrdí editorial. Pokládá otázku, zda budou 9. srpna vyslyšeni, nebo se Lukašenko opět uchýlí k podvodům a vynutí další funkční období.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští operátoři varují před rychlým odstřižením od Huawei

09.07.2020 20:59 Přední britští telekomunikační operátoři BT a Vodafone varovali, že pokud by britská vláda nařídila…

Divadla mohou od víkendu v Anglii pořádat venkovní představení

09.07.2020 20:53 Divadla mohou od víkendu v Anglii opět pořádat alespoň venkovní představení. Příští týden otevřou…

Pandemie je dle Moskvy překážkou pro obnovení česko-ruských diplomatických…

09.07.2020 18:31 Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou…

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy